Obejrzyj zapis rozmowy:
Już 28 stycznia o godzinie 18:00 udzielimy wam możliwości zadania pytań dyrektorowi CKE dr. Marcinowi Smolikowi podczas spotkania online, które będzie transmitowane podobnie do zeszłorocznej edycji, na Facebooku, Twitterze i YouTubie. W trakcie transmisji nasz gość rozwieje wszelkie wasze wątpliwości związane z tematem matury. Matura 2023 zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie przygotowywania się do matury z języka polskiego, matematyki czy historii, nasza transmisja pomoże Ci lepiej przygotować się do egzaminu i zwiększy Twoje obycie z nową maturą.
Nowa formuła – matura 2023.
Pamiętajmy też, że w tym roku po raz pierwszy w nowej formule 2023 z języka polskiego pojawią się dwa arkusze. W wyniku tych zmian, uczniowie i uczennice będą pisać test – podzielony na część czytania ze zrozumieniem i historycznoliteracką – i wypracowanie, które będzie musiało wynieść 400 słów, a całkowity czas na napisanie obydwu tych części wyniesie 240 minut.
Matura 2023 będzie trochę trudniejsza niż ta dotychczasowa – mówił dyrektor CKE.
Zmiany nie pominą także matematyki. Matura 2023 z matematyki będzie miała więcej zadań otwartych, w arkuszu nie będzie zadań za 5 czy 6 punktów, pojawią się też nowe typy zadań takie jak: prawda i fałsz.
Dodatkowo w 2023 roku poza egzaminami pisemnymi odbędą się egzaminy ustne z języka polskiego i obcego nowożytnego.
Tegoroczni maturzyści i tegoroczne maturzystki swój pierwszy egzamin maturalny – maturę 2023 – napiszą już za 110 dni. Harmonogram podstawowej części egzaminu:
4 maja – czwartek, język polski (poziom podstawowy) – godz. 9:00,
5 maja – piątek, język angielski (poziom podstawowy) – godz. 9:00, godz. 14:00 poziom podstawowy – język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski,
8 maja – poniedziałek, matematyka (poziom podstawowy) – godz. 9:00.
Egzaminy ustne odbędą się w terminie od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).
Przeczytaj także:
CZY MATURA JEST PASSÉ? POLSKA SZKOŁA POTRZEBUJE GRUNTOWNYCH ZMIAN POTRZEBUJEMY RELIGIOZNAWSTWA W SZKOŁACH, NIE RELIGII NA MATURZE.
Obejrzyj zapis rozmowy:
O autorze
Członek zarządu Fundacji Media Przyszłości. Angażuje się w projekt „Gazeta Kongresy” od grudnia 2020 roku. Pełni funkcję administratora strony internetowej i zajmuje się strategią działań gazety. Nadzoruje szczególne wydarzenia i projekty takie jak Konferencja Media Przyszłości. Wprowadza innowacje technologiczne, pracuje nad rozwojem zespołu oraz nad profesjonalizacją treści. Chce tworzyć Gazetę Kongresy miejscem, gdzie młodzi ludzie znajdują wartościową wiedzę i doświadczenie, ale również platformą, która inspiruje, wpływa na zmiany społeczne i angażuje się w ważne kwestie.
Dlaczego na obecnej maturze INNE kalkulatory maja uczniowie na fizyce i chemii, a inne na pozostałych przedmiotach w tym obowiązkowej matematyce. Ozbnacza to konieczność perfekcyjnego(!) opanowania obsługi (i gałkologii) DWÓCH kalkulatorów na maturę 🙁
Możliwość komentowania została wyłączona.