Powszechnie wiadomo, że losy człowieka w dużej mierze zależą od umiejętności, jakie jest on w stanie zdobyć w trakcie swojego życia. W dzisiejszym ciągle rozwijającym się cyfrowo świecie zdolności miękkie mają istotny wpływ na satysfakcję i osiągnięcia. Jedną z „kompetencji XXI wieku” niewątpliwie jest mówienie, szczególnie do dużej liczby odbiorców naraz.
Sztuka wystąpień publicznych nie jest łatwa z wielu powodów, od stresu związanego ze sporą publicznością, po rzadkość i wagę okazji. Spora część osób chciałaby nie tylko nie czuć tremy w trakcie wygłaszania przemówienia, ale robić to ciekawie i skutecznie, w taki sposób, aby jak najlepiej się „sprzedać” drugiemu człowiekowi.
Dlaczego wystąpienia publiczne są istotne?
Warto zauważyć również, że dobrze wykorzystana okazja wygłoszenia przemówienia może wiązać się z nawiązaniem nowych kontaktów, rozpoczęciem kolejnej współpracy lub zainspirowaniem słuchaczy i zastanowieniem się nad sensem wypowiedzianych słów. Dochodzimy dzięki temu do konkluzji, że umiejętność publicznego przemawiania pomaga nam w życiu zawodowym i prywatnym, a jej prawidłowe opanowanie wiążę się z wieloma pozytywnymi efektami.
Młodzi ludzie nie dostają żadnych wskazówek odnośnie do rozwijania tej kompetencji. Dzisiejszy system edukacji niestety nie wspomaga nauczania tak kluczowej zdolności, skutkiem czego każdy chętny do nauki, musi rozpocząć ją na własną rękę. Mimo to istnieje wiele miejsc, dzięki którym każda i każdy z nas ma szansę spróbować tej sztuki, jak również, co najważniejsze – ciągle ją pogłębiać.
Fot. Pavel Danilyuk/Pexels
Jak nauczyć się wygłaszania publicznych mów?
Najłatwiejszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarce hasła: „wystąpienia publiczne”. Wyskoczy nam co najmniej kilka stron takich jak „Akademia Retoryki” lub „Progres Project” specjalizujących się w szkoleniach online, podczas których można nauczyć się niezbędnej teorii. Teoria to jednak nie wszystko, ważna jest także praktyka. Różne strony proponują indywidualne spotkania i webinary szkoleniowe, jak również ogólnodostępne konkursy. To jednak jest często drogie, przez co możemy być zniechęceni wobec takiej formy nauki, dlatego też zacznijmy z darmowymi szkoleniami, których w sieci znajdziemy mnóstwo.
Innym sposobem nabycia wiedzy teoretycznej jest czytanie książek, których powstało bardzo wiele. Szczegół tkwi w tym, że większość takich książek jest napisanych w języku angielskim, niejednokrotnie bez przekładu na język polski, co może stanowić problem. Tytuł, który mogę polecić to „The Art of Public Speaking” autorstwa Dale’a Carnegie z 1915 roku. Mimo stu lat książka nadal jest aktualna, a informacje zawarte w środku – trafne.
Fot. Matheus Berteli/Pexels
Praktyczne sposoby nauki wystąpień publicznych
Jako praktyk uważam, że najlepszą drogą do zdolności jest działanie, dlatego jednym ze sposobów nauczenia się wygłaszania przemówień jest maksymalizowanie szansy jej wystąpienia. Dzięki wielu szansom, na zasadzie prób i błędów, możemy posiąść tę umiejętność. Niewątpliwie jest to sposób czasochłonny i wymagający, jednak efekty mogą zaskoczyć.
Jednym z miejsc praktykowania wystąpień publicznych mogą być wszelkiego rodzaju lokalne kluby mówców np. kluby Toastmasters, które regularnie się spotykają i ćwiczą sztukę przemówień. W każdym większym mieście na świecie z łatwością można znaleźć grupy osób pragnących rozwijać swoje zdolności wygłaszania mów.
Aby dołączyć do takiego towarzystwa, wystarczy poszukać w mediach społecznościowych takich miejsc, takie zrzeszenia często poszukują nowych członków, a cena – nasz czas i niewielkie środki finansowe, są stosunkowo niewielkie do możliwości, jakie są nam oferowane.
Czy młodzi ludzie mogą być dobrymi mówcami?
Biorąc wszystko pod uwagę, myślę, że młodzi ludzie mają szansę i możliwości rozwijania umiejętności miękkich. Czy to zrobisz i którą ścieżkę wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.
O autorze
uczeń i były przewodniczący SU w III LO w Gdyni, działacz i społecznik, parlamentarzysta Parlamentu Młodych RP, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, lokalny przedstawiciel Młodzieżowej Rady Sprawiedliwości, radny Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni, lubi grać na gitarze i jeździć na nartach (co widać na zdjęciu)