Kto z nas nigdy nie korzystał z krokomierza? W końcu większość z nas posiada zegarki lub chociaż telefony, które liczą kroki automatycznie, często bez naszej specjalnej ingerencji. Niezależnie od własnej woli, nieustannie słyszymy o naliczaniu kroków, o ich wybawczym charakterze dla naszej kondycji i zdrowia. Ale czy faktycznie potrzebujemy tych, tak strasznie brzmiących, 10 000 kroków każdego dnia?
Właściwie po co nam te kroki?
To prawda, że wplecenie nawet najkrótszych spacerów może mieć znaczny wpływ na nasze zdrowie – w szczególności, gdy prowadzimy siedzący tryb życia. W czym pomaga taka codzienna przechadzka? Okazuje się, że nawet mały wzrost na krokomierzu może wyraźnie poprawić nasz humor. Pomaga także pokonać potencjalny stres lub stany lękowe. Chodząc (w szczególności równym, żwawym tempem) wydzielamy endorfiny, które koją nasze nerwy. Choć wydaje się proste, chodzenie również wymaga pewnej kondycji i koordynacji, którą rozwijamy, gdy regularnie się ruszamy. Angażuje ono przy okazji mnóstwo mięśni – i to nie tylko w naszych nogach!
Im bardziej zwiększamy sobie dawkę wysiłku, tym bardziej się do niego dostosowujemy. Nasz organizm (w szczególności układ oddechowy czy krążenia) staje się więc wydolniejszy. W ten sposób możemy znacznie obniżyć swoje ciśnienie, co uchroni nas przed zawałami czy udarami. Poprawiamy także poziom cholesterolu i zapobiegamy niektórym nowotworom oraz cukrzycy typu drugiego. Wprawiając nasze ciało w ruch, możemy wzmocnić także swoje kości – regularne spacery mogą pomóc nam jak najdłużej zachować ich dobrostan. Podziękujecie sobie na stare lata! Mówi się także o większej odporności na ból. Spacery to naprawdę prosty środek, który z czasem może zdziałać cuda dla naszego zdrowia!

Że ile tych tysięcy?
Na dzienny cel kroków zwykle wybiera się 10 000 – być może dlatego, że to ładna, okrągła liczba. Nie musimy jednak tego dystansu robić za jednym razem; możemy przecież chodzić po trochu przez cały dzień, między poszczególnymi obowiązkami. Na dodatek, to nie ilość ma znaczenie – każdy ruch jest już ogromną poprawą!
Według aktualnych wytycznych World Health Organization (WHO), każdy dorosły (wolny od jasnych przeciwwskazań) powinien tygodniowo spędzać w ruchu od 150 do 300 minut. Mowa tu o raczej umiarkowanej aktywności fizycznej, właśnie takiej jak właśnie spacerowanie czy rekreacyjna jazda na rowerze. To zaledwie 30 minut na dzień – czas, który każdy z nas mógłby znaleźć! W wielu przypadkach wystarczyłaby zamiana samochodu lub autobusu na rower albo przechadzkę.
Jak to jednak jest z tą liczbą na krokomierzu? W przeciągu wspomnianych wyżej 30 minut zdążymy zrobić zaledwie 4 tysiące kroków; słynny próg 10 000 okazuje się zdecydowanie zawyżony. Oczywiście nikt nie broni nam dążenia do tego magicznego ideału – jest on jednak w pełni nadprogramowy! Nawet z naukowego punktu widzenia brak nam dowodu na to, byśmy potrzebowali ich aż tyle. Według badaczy ryzyko trudnych, uciążliwych chorób spada już przy 6-8 tysiącach kroków.
Warto jednak zaznaczyć, że aktywność aktywności nierówna – o ile umiarkowany wysiłek jest świetny dla naszego zdrowia, o tyle długotrwały i nasilony ruch (np. sport wyczynowy, praca fizyczna) może mieć efekty wręcz odwrotne! Należy wówczas uważać na swój dobrostan i (w miarę możliwości) regularnie odpoczywać.

Plusów jest więc mnóstwo, a wysiłku tylko tyle, na ile sami się zdecydujemy. Spacer zamiast dziesięciominutowej jazdy samochodem to także obniżanie emisji CO₂. W czasie takiej drogi możemy też poznać nowe, ciekawe zakątki. To tak proste, a tak piękne – nic tylko iść na spacer! A pogoda będzie ku temu tylko coraz lepsza…
Źródła (dostęp: 01.02.25):
- https://ptkardio.pl/wytyczne/37-wytyczne_esc_dotyczace_kardiologii_sportowej_i_cwiczen_fizycznych_u_osob_z_chorobami_ukladu_krazenia?fbclid=IwAR0NJExqEr146Jpznb9HyzH6H-etd7oQRoYRvSx7IPUzt8RA1wMmuomQl_E
- https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2734709
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3197470/
- https://www.thelancet.com/journals/lanpub/article/PIIS2468-2667(21)00302-9/fulltext
- https://www.cdc.gov/physical-activity-basics/benefits/?CDC_AAref_Val=https://www.cdc.gov/physicalactivity/basics/pa-health/index.htm
- https://www.who.int/teams/health-promotion/physical-activity/global-status-report-on-physical-activity-2022
Fot. wyr. Arek Adeoye
O autorze
Studentka Kultury i praktyki tekstu na Uniwersytecie Wrocławskim. Miłośniczka literatury, sztuki, sportów (tych oglądanych na ekranie), długich wycieczek i historii. Aspirująca pisarka, która po prostu nie potrafi usiedzieć w miejscu (ani wybrać jednego zajęcia).