O autorze
Uczennica podwarszawskiego liceum z ogromnym zapałem do działalności społecznej. Interesuję się aktorstwem, dziennikarstwem i śpiewem.
Czy stereotypy w społeczeństwie wpływają na kobiety? Czy równe szanse w dzisiejszym świecie są możliwe? Te i inne pytania zostały poruszone podczas ostatniej konferencji „Liderki w Senacie”, która odbyła się na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży i Rady Młodzieżowej.

Otwarcie konferencji
7 lutego 2025 roku w gmachu Senatu odbyła się konferencja rozpoczynająca projekt mentoringowy dla młodych, ambitnych dziewcząt w wieku od 15 do 25 lat. Wydarzenie, zorganizowane przez Parlamentarny Zespół ds. Młodzieży i Rady Młodzieżowej, zgromadziło liderki z różnych dziedzin, które podzieliły się swoimi doświadczeniami oraz sukcesami, oferując cenne wskazówki i wsparcie młodym uczestniczkom projektu.

Konferencję otworzyła marszałkini Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska oraz senator Jerzy Wcisła, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży. Głos zabrała także pomysłodawczyni wydarzenia Martyna Sontowska oraz Miłosz Kozikowski – przewodniczący Młodzieżowej Rady przy Parlamentarnym Zespole ds. Młodzieży.
Kluczowy wykład o szansach kobiet w życiu publicznym
Panele tematyczne poprzedził wykład dr hab. Ewy Lisowskiej ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która mówiła o szansach ze względu na płeć w życiu publicznym i gospodarczym. Z przytoczonych przez profesorkę danych wynika, że kobiety w Polsce nadal mają trudności z pełnym uczestnictwem w życiu publicznym.
Kto znalazł się na liście mentorek?

Warsztaty pełne inspiracji i praktycznej wiedzy
Ważnym punktem konferencji były warsztaty, w których uczestniczki mogły zdobywać wiedzę w trzech grupach. Grupa prawna, koncentrowała się na temacie „Kobiety w świecie prawa – łamanie stereotypów i budowanie kariery w sferze systemu prawa”. Uczestniczki grupy społeczno-naukowej, mogły zastanowić się nad tym, jak chęć działania i zdobywania wiedzy staje się impulsem do dobrego startu zawodowego oraz rozwoju osobistego. Grupa polityczno-biznesowa natomiast analizowała „Nowe modele przywództwa – jak kobiety redefiniują zarządzanie w polityce i biznesie”.
Szczegóły programu mentoringowego: krok ku przyszłości
Na zakończenie spotkania uczestniczki zostały zapoznane ze szczegółami programu mentoringowego, który stanowił jeden z kluczowych elementów konferencji. Program ten ma na celu wspieranie młodych kobiet w ich drodze do sukcesu zawodowego, oferując im dostęp do mentorek, które pomogą im w dalszym rozwoju kariery.
To inspirujące wydarzenie w Senacie było okazją do budowania sieci wsparcia i współpracy między kobietami z różnych środowisk, mającymi na celu wspieranie młodszych pokoleń w ich drodze do sukcesów zawodowych. To dopiero początek przygody dla uczestniczek – przed nimi dwa miesiące owocnej pracy z mentorkami!
Fot. nagłówka: Kancelaria Senatu
O autorze
Uczennica podwarszawskiego liceum z ogromnym zapałem do działalności społecznej. Interesuję się aktorstwem, dziennikarstwem i śpiewem.