Jesteś licealistą, studentem? A może po prostu przedstawicielem lub przedstawicielką „generacji Z” i poszukujesz swojej życiowej drogi, nowych wrażeń i znajomych z całej Polski? Jeśli przynajmniej jedna z odpowiedzi na powyższe pytania brzmi „tak”, koniecznie powinieneś lub powinnaś zainteresować się największą tego rodzaju konferencją w całej Polsce, czyli Our Future Forum.
Dwa tygodnie temu, w piątek 12 maja, ponad 1000 rówieśników z uniwersytetów i szkół ponadpodstawowych z najdalszych zakątków Polski i świata spotkało się w warszawskim „The Tides”, aby skorzystać z bezcennej okazji i oddać się wodzom integracji, wymiany doświadczeń i wysłuchania pasjonujących paneli dyskusyjnych przygotowanych już po raz piąty przez Our Future Foundation.
Rozpoczęcie Our Future Forum V
Początek eventu nie tylko w agendzie zapowiadał się bardzo ciekawie. Obfitował on w znane nazwiska i świetne wystąpienia zaproszonych gości. Wydarzenie otworzył Członek Zarządu Fundacji – Kamil Tomkowicz. To on wprowadził uczestników oraz występujących w niepowtarzalny klimat Konferencji Our Future Forum, a także zaznaczył olbrzymi wkład całego zespołu wolontariuszy i współpracowników w codzienną pracę Fundacji i całą organizację wydarzenia. Głos zabrali m.in. przedstawiciele polityki: Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce – Mark Brzeziński; liderka białoruskiej opozycji – Switłana Cichanouska oraz Szef Służby Zagranicznej MSZ – dr hab. Arkady Rzegocki. Całą Konferencję zdominowały w zasadzie trzy hasła: przyszłość, sztuczna inteligencja i technologia. Jak to możliwe?

Dyskusja – Forum
Przyszłość
Paneli dyskusyjnych odbyło się tego dnia aż osiem(!). Rozmawialiśmy o przyszłości, czyli o tym jak innowacje zmienią nasz świat w najbliższej i tej dalszej przyszłości. Temat ten został podjęty prawdopodobnie na wszelkie możliwe sposoby. Już podczas pierwszej dyskusji z perspektywy medycyny i technologii. Niedługo potem także pod względem „zielonej rewolucji” i podążających za nią wyzwaniom jutra.
Sztuczna inteligencja
Temat sztucznej inteligencji poruszyliśmy chyba jeszcze szerzej. Rozmawialiśmy o AI, nie tylko w kontekście systemu edukacji i jego przyszłości (Panel „Gen Z na rynku pracy – Czego biznes i młode pokolenie mogą się wzajemnie od siebie nauczyć?”), ale także cyberbezpieczeństwa i, ponoszonej przez nas wszystkich, (współ)odpowiedzialności za kształt i bezpieczeństwo mediów społecznościowych.
Technologia
Zwłaszcza jej galopujący rozwój na wielu płaszczyznach dotykających cyfryzacji był szeroko poruszany na dosłownie każdym panelu. Ponownie – wielowymiarowo. Najwięcej w kwestii nowatorskich rozwiązań, ale nie do końca bliskich sztucznej inteligencji, poruszono w dyskusji „Żywność ekologiczna – czy to się opłaca?”. Perspektywy pracy obecnej młodzieży – w kontekście pędzącego rozwoju i ery nieprzerwanej innowacji – najszerzej omawiano w dyskusji zatytułowanej „Gen Z na rynku pracy – Czego biznes i młode pokolenie mogą się wzajemnie od siebie nauczyć?”.
Czy to wszystko?
Oprócz niebagatelnych nazwisk ekspertów i ich otwarcia na polemikę z uczestnikami Konferencja ma do zaoferowania jeszcze wiele korzyści. Jako doświadczony uczestnik podobnych wydarzeń, mogę z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że ciężko o wydarzenie, na któym można zawiązać więcej wartościowych i długotrwałych relacji. Symultanicznie odbywająca się integracja pomiędzy uczestnikami to zdecydowanie miejsce na poznanie osób o podobnych zainteresowaniach i pasjach, a nawet na wymianę doświadczeń i wzajemną naukę od bardziej wprawionych kolegów i koleżanek.

Dlaczego warto?
Our Future Forum to konferencja dla osób, które oprócz ogromu zapału i energii do zmieniania świata mają w sobie choć odrobinę dystansu. Warto podkreślić, iż – zaraz obok hektolitrów wiedzy, która tylko czeka na chłonne umysły młodych ludzi – nie raz i nie dwa pojawiają się ostrzejsze (dla nie których z pewnością przesadzone) słowa, które bezsprzecznie zapadają słuchaczom w pamięć. Do gwiazd OFF-a, a przy okazji sylwetek, na które warto zwrócić uwagę, z pewnością możemy zaliczyć Michała Sapotę. Weteran Konferencji zasłynął najpierw z dość niebagatelnej wypowiedzi dotyczącej prokrastynacji z „pomocą” TikToka i innych mediów społecznościowych, a następnie słowami Kazika Staszewskiego spuentował całe swoje podejście do aktualnej młodzieży: „Najbardziej mnie teraz wkurwia u młodzieży to, że już więcej do niej nie należę”.
Gazeta Kongresy jest patronem medialnym wydarzenia. Udział w każdej edycji Forum jest bezpłatny. Nie byłeś_aś obecny_a stacjonarnie? Nic nie szkodzi, obejrzyj zapis transmisji, klikając tutaj!
O autorze
Redaktor Prowadzący Gazety. W projekt zaangażowany od grudnia 2021 roku. Pisze o polityce, edukacji oraz organizacjach pozarządowych. Laureat programu „Liderzy Innowacji”. W wolnym czasie smakosz kawy, amator książek i miłośnik nauk społecznych.