W środę rano pod Ministerstwem Edukacji i Nauki stanęła instalacja w kształcie szkoły. Pod hasłem „Bezpieczna Szkoła” zaprezentowane zostały wartości ważne dla młodych ludzi w szkole. To finał 5 edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ . W 2023 roku w Rankingu zwyciężyło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska. W pierwszej trzydziestce znalazły się niestety zaledwie dwie szkoły z mniejszych miejscowości, w tym I Liceum im. Henryka Sienkiewicza z Kędzierzyna-Koźle na siódmym miejscukrajowego Rankingu.
Instalacja pod MEiN
W dniu opublikowania wyników pod Ministerstwem Edukacji i Nauki stanęła instalacja w kształcie szkoły. Instalacja przedstawia wartości, którymi kieruje się Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ oraz takich, które są ważne dla młodych ludzi. Należą do nich np. otwartość, akceptacja, troska, sprawczość czy empatia.
– „To są wartości, których niestety w dalszym ciągu w polskiej szkole brakuje. Zamiast nakierowania wyłącznie na wyniki, musimy skupić się także na roli wychowawczej placówki. Młodzi ludzie będą się lepiej uczyć w miejscu, w którym mogą czuć się sobą. Dodatkowo, prawo oświatowe nakłada na szkoły obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Musimy je rozumieć zarówno jako bezpieczeństwo fizyczne oraz bezpieczeństwo psychiczne takie jak właśnie ochrona przed dyskryminacją” – mówi Dominik Kuc, koordynator Rankingu.
Tegoroczny Ranking odbywa się pod patronatem Komisji Europejskiej w Polsce, Prezydentów miast Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Świdnicy i Opola oraz marszałków województwa lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz pomorskiego.
Co mówią wyniki?
Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół. Niemal 20 tysięcy uczniów i uczennic oceniło swoje placówki pod kątem otwartości i bezpieczeństwa swoich rówieśników LGBTQ+. W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło Liceum „Collegium Gedanense” z Gdańska, drugie – 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, a trzecie – XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy.
Jedynie trzy szkoły z mniejszych miejscowości znalazły się w pierwszej trzydziestcezestawienia. Są to: I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźle (miejsce 7) oraz Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale (miejsce 30). W poprzednich latach liceów spoza dużych ośrodków miejskich było więcej.
Wybór szkoły
W tegorocznym Rankingu pytaliśmy o kluczowe kryterium wyboru szkoły przez młodych ludzi. Wyniki pokazują, że otwartość szkoły, akceptująca atmosfera oraz troska o zdrowie psychiczne stoją na równym poziomie (łącznie około 25%) co poziom nauczania placówki przy wyborze szkoły (25%). Ponadto, bardzo często szkoły, które wspierają społeczność LGBTQ+ są także otwarte na każdą różnorodność. Analogiczny związek widać w przypadku szkół, w których zgłaszana jest dyskryminacja społeczności LGBTQ+ i dyskryminacji z innych przyczyn.
Z odpowiedzi młodych ludzi wynika także, że aż 81% wspiera społeczność LGBTQ+, lecz jednocześnie aż 35% młodych ludzi dostrzega przejawy braku akceptacji w szkole. Oznacza to, że z roku na rok coraz bardziej rośnie świadomość oraz edukacja. Jednak po nie młodzież najczęściej sięga do sieci lub organizacji pozarządowych, ponieważ warsztaty antydyskryminacyjne nadal są w polskiej szkole rzadkością. Jedynie 18% młodych ludzi deklaruje, że bierze w nich udział.
Problem dostrzega Ewa Ulicz, mama czwórki dzieci, dla której wybór szkoły wspólnie z dziećmi był podyktowany przede wszystkim bezpieczeństwem psychicznym – Jako rodzic wymagam, aby szkołą byłą bezpieczna dla każdego. Bezpieczna, czyli otwarta na różnorodność, ucząca empatii i szacunku, w której każdy czuje troskę i zrozumienie. Tam, gdzie akceptuje się młodzież ze społeczności LGBTQ+, tam dobrze będą się też czuć osoby z innych mniejszość związanych z pochodzeniem, sprawnością czy specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi. Nasze dzieci są różne ze względu na osobowość, talenty i umiejętności, tempo nauki czy predyspozycje i nie powinny odczuwać tej inności boleśnie. Powinny móc kształcić się środowisku dający poczucie podmiotowości, przynależności i sprawczości. Rekrutacja do szkół średnich rusza w połowie maja, więc jest to dobra okazja, aby wziąć pod uwagę dodatkowe kryteria wyboru szkoły!
Gazeta Kongresy jest patronem medialnym Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
O autorze
Gazeta Kongresy to młodzieżowe media o ogólnopolskim zasięgu. Jesteśmy blisko spraw ważnych dla młodego pokolenia – naszych spraw.