Przejdź do treści

„Zobaczyć człowieka”. Podsumowanie III edycji konferencji Powiem Tak.

18 kwietnia w Krakowie odbyła się już III edycja ogólnopolskiej konferencji Powiem Tak. Przedsięwzięcie 19-letniego działacza społecznego Juliusza Zglińskiego zgromadziło ponad 100 uczestników, którzy spotkali się w jednym celu – przełamywania mitów narosłych wokół osób z niepełnosprawnościami. Tegoroczna odsłona konferencji została zainicjowana pod hasłem: zmiana musi rozpocząć się od ludzkich serc.

Co warto wiedzieć o tegorocznej konferencji?

Najnowsza odsłona Powiem Tak odbyła się tym razem w Novotel & Ibis Kraków Centrum i była poświęcona tematyce szeroko rozumianej dostępności oraz wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Inicjatywa stała się miejscem wymiany doświadczeń między prelegentami a słuchaczami, którzy mogli dowiedzieć się z pierwszej ręki, z jakimi wyzwaniami w naszym kraju spotykają się osoby ze szczególnymi potrzebami. Program wydarzenia obejmował konferencję prasową, wystąpienia zaproszonych gości oraz networking, który był okazją do integracji uczestników. Nie zabrakło również kącika artystycznego w postaci wystawy malarskiej oraz występu muzycznego organizatora konferencji, Juliusza, który oprócz działalności społecznej zajmuje się tworzeniem rapu pod pseudonimem BARTOLO DALI.

Konferansjerka Natalia Prokaziuk | Fot. Bożena Cerba
Konferansjerka Natalia Prokaziuk | Fot. Bożena Cerba

Przesłanie konferencji

Podczas konferencji prasowej Juliusz Zgliński podkreślił, że motywacją, która stała za organizacją tego wydarzenia, nie były pieniądze, lecz poczucie misji. Konferencja Powiem Tak ma bowiem służyć za nieodpłatne miejsce do wymiany doświadczeń oraz przełamywania barier w komunikacji między światem osób z niepełnosprawnościami a resztą społeczeństwa, dlatego wstęp na nią jest darmowy i możliwy dla wszystkich. Juliusz wskazał też, że kluczem do sukcesu tej inicjatywy są przede wszystkim ludzie – ci, którzy poświęcili swój czas oraz uwierzyli, że nastolatek może zorganizować przedsięwzięcie na taką skalę.

Nie mniej ważne słowa padły również w toku przemowy rozpoczynającej tegoroczną edycję Powiem Tak. Zdaniem Juliusza, przy okazji często pojawiającego się w przestrzeni medialnej sloganu jedność w różnorodności, zbyt dużą uwagę przywiązujemy do różnorodności zamiast jedności. W rzeczywistości jednak wszyscy jesteśmy do siebie znacznie bardziej podobni, niż nam się wydaje. Organizacja konferencji ma za zadanie promować dialog jako narzędzie zmiany tego zastałego sposobu postrzegania osób z niepełnosprawnościami, tak aby nie traktować ich z góry jako innych bądź gorszych członków społeczeństwa.

Wystąpienie organizatora konferencji Juliusza Zglińskiego | Fot. Bożena Cerba

Nierówności wokół nas

Konferencja dzieliła się na 4 panele. Pierwszy z nich – Nierówności wokół nas – miał za zadanie przybliżyć słuchaczom, z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień osoby z niepełnosprawnościami. To, że pomimo przeciwności mogą one rozwijać swój potencjał oraz wnosić wartość w życie innych, udowodnił na przykładzie swojego syna z zespołem Downa gdański przedsiębiorca, dyrektor w Olivia Centre Maciej Kotarski. Z kolei Alicja Bazan, działaczka i edukatorka na rzecz osób neuroróżnorodnych, obalała mity dotyczące związków romantycznych i seksualności osób ze szczególnymi potrzebami. Zwróciła również uwagę na niedostatek przystosowanych pod ich potrzeby gabinetów ginekologicznych.

Jak radzić sobie z dyskryminacją?

W trakcie następnego panelu zatytułowanego Jak radzić sobie z dyskryminacją? Hubert Pietrus i Krzysztof Myszkowski z fundacji #DOBRYhasztag opowiadali, w jaki sposób za pośrednictwem mediów społecznościowych i spotkań w szkołach edukują młodzież na temat walki z hejtem oraz jak własne doświadczenia skłoniły ich do zaangażowania się w tę działalność. Następnie o tym, jak budować inkluzywne środowisko szkolne, mówiła na przykładzie swojej placówki Magdalena Bujakowska, nauczycielka i dyrektorka szkoły podstawowej w Świdwinie z ponad 30-letnim stażem w zawodzie.

Od lewej: Prof. Wiesław Nowiński wraz z żoną, Juliusz Zgliński, Grażyna Zgliński-Brzózy | Fot. Bożena Cerba

Jak spełniać marzenia?

O spełnianiu marzeń, pokonywaniu przeciwności losu oraz poszukaniu pozytywnych aspektów trudnych przeżyć opowiadał Michał Wiktor Żmijewski – przedsiębiorca działający w branży IT, wykładowca, współzałożyciel fundacji Hybrydowa Szkoła. Z kolei Marcin Fidler, ekspert i praktyk biznesu, prezes ReCar Automotive oraz popularyzator nauki przybliżył sylwetki polskich wynalazców i wskazał na przełomowy wpływ wynalazku, jakim był telefon, na życie osób z niepełnosprawnościami.

Innowacje, które zmieniają rzeczywistość

W ostatnim panelu poświęconym rozwiązaniom technologicznym w służbie dostępności wystąpił prof. nauk technicznych Wiesław Nowiński – autor komputerowych map mózgu i wykładowca na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz Singapurze, który jako pierwszy Polak w historii zaktualizował rozdział w słynnej Anatomii Graya (tzw. biblii lekarzy), ilustrując go obrazami własnego mózgu. W swojej prelekcji Mózg a niepełnosprawność podkreślał znaczenie edukacji, świadomej troski o mózg oraz roli nowoczesnej medycyny w poprawie jakości życia. Drugi z prelegentów – dyrektor ds. nowych technologii w Fundacji Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ, a zarazem przedstawiciel pokolenia Z, Kacper Kupczak, w osobistym wystąpieniu przybliżył wpływ ADHD na funkcjonowanie w codziennym życiu i przedstawił kulisy projektowania aplikacji wspierającej osoby w spektrum autyzmu.

Fot. Grażyna Zgliński-Brzózy

Pomoc poprzez sztukę

Konferencja Powiem Tak, oprócz misji dydaktycznej, kładzie nacisk na szerzenie piękna za pośrednictwem sztuki. W czasie przerw między prelekcjami uczestnicy mogli zapoznać się z wystawą obrazów autorstwa Grażyny Zgliński-Brzózy, Emilii Gąsienicy-Setlak oraz Zofii Tlałki. Dzieła sztuki przysłużyły się również innej słusznej sprawie – pomocy w zbiórce środków na odbudowę po pożarze domu byłego sponsora poprzednich edycji konferencji. W tym celu obraz Eksplozja uczuć autorstwa Pani Grażyny oraz namalowany przez Panią Zofię Czasu nie zatrzymasz zostały wylicytowane za kolejno 1000 i 500 zł.

Konferencja, która zmienia życie

Powiem Tak przynosi również namacalne zmiany w życiu jej uczestników. Z jednej strony jest to otucha oraz motywacja do dalszej pracy nad sobą pomimo przeciwności losu – przykładem jest młoda dziewczyna po udarze, która skontaktowała się z organizatorem po tym, jak obejrzała fragment konferencji z udziałem jej rówieśniczki po tych samych przejściach, co pomogło jej pogodzić się z tą trudną sytuacją. Z drugiej strony są to świadectwa ludzi, którzy dzięki uczestnictwu w wydarzeniu nawiązali nowe znajomości, spotkali swojego przyszłego pracodawcę i niejednokrotnie otrzymali pracę.

Skrzydło marzeń

W ramach konferencji przyznawana jest nagroda Skrzydło Marzeń, którą otrzymują osoby zasłużone dla pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W tym roku została ona wręczona psycholog Marii Borczyk, która od 10. roku życia wspierała Juliusza w pokonywaniu wyzwań zdrowotnych i edukacyjnych. Nagrodą był obraz Grażyny Zgliński-Brzózy wykonany w technice asamblażu.

Nagroda „Skrzydło Marzeń” | Fot. Bożena Cerba

Bezcenne wsparcie

Z uwagi na fakt, że celem organizatorów konferencji nie było czerpanie zysków finansowych, nie mogłaby się ona odbyć bez wsparcia ludzi dobrej woli.

Sponsorami III edycji Powiem Tak byli: Ośrodek Kształcenia Elektryków Polskich FENTIKS, Agnieszka Szmal-Dyrek oraz jeden anonimowy sponsor. Partnerem strategicznym był Hotel Novotel & Ibis Kraków Centrum. Swoją cegiełkę dołożyli również: Studio oprawy VERSO (pracownia, która wykonała ramę zdobiącą obraz wręczony jako nagroda Skrzydło Marzeń), Bożena Cerba (fotografie), Kaja Śmiałek (grafiki) oraz Fibinico (strona internetowa).

Wolontariuszkami odpowiedzialnymi za pomoc w obsłudze były: Julia Grodecka, Magdalena Jabłońska, Magdalena Wieczorek oraz Justyna Romanowska.

Patronami medialnymi byli: fundacja #DOBRYhasztag oraz radio studenckie UJOT FM.

Wydarzenie poprowadzili konferansjerzy Natalia Prokaziuk i Tomasz Bill. Na język migowy konferencję tłumaczyła na żywo Barbara Franosz.

Patronat honorowy nad inicjatywą objął prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.


Fot. nagłówka: materiały organizatora

O autorze

Jestem studentem III roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W przeszłości działałem m.in. w Parlamencie Młodych RP oraz Młodzieżowej Radzie Krakowa. W Kongresach piszę o gospodarce, polityce i społeczeństwie.