Oscary. Najważniejsza nagroda filmowa, przyznawana raz w roku w światowej stolicy kina, w Hollywood. To ten jeden dzień, kiedy oczy całego światowego kina zwracają się w stronę Los Angeles w USA. Co zobaczymy w tym roku? Kto tym razem ma szansę na ten wielki zaszczyt?
Po co te całe Oscary?
Cel Oscarów jest bardzo prosty: chcemy uhonorować tych, którzy są po prostu najlepsi. Nagroda ta jest przyznawana od 1927 roku, co tym bardziej świadczy o jej niezwykłej tradycji i znaczeniu. Każdy, kto kocha kino, każdego roku kieruje swoje oczy i serce na oscarową galę, aby zobaczyć, kto tym razem osiągnął sukces i został nominowany, albo – co więcej – zdobył Oscara.
Co chcemy nagrodzić, czyli kategorie
Oscary są przyznawane w 23 kategoriach. Począwszy od aktora i aktorki pierwszoplanowych, aż po osoby, których podczas oglądania filmu nie widać, a bez ich pracy by nie powstał, np. reżyser czy charakteryzator. Kategorii jest za wiele, aby każdą z nich poruszyć w tym artykule, dlatego pozwoliłem sobie wybrać te, moim zdaniem, najbardziej znaczące i krótko opisać nominacje.
Aktor pierwszoplanowy
Jest to chyba najbardziej sztandarowa kategoria na gali oscarowej. Nominowanych do tej kategorii zostało pięć osób. Po pierwsze Riz Ahmed za rolę Rubena w filmie „Sound of Metal”. Drugim kandydatem do tej nagrody jest Chadwick Boseman, wyróżniony za rolę Levee w filmie „Ma Rainey’s Black Bottom”. Kolejny aktor to Steven Yeun, za rolę Jacoba w filmie „Minari”. Wszyscy trzej zostali po raz pierwszy nominowani do Oscara. Czwartym pretendentem do tej nagrody jest Gary Oldman. Jego rola Hermana Mankiewicza w filmie „Mank” została uznana za godną nagrody. Jest to jego trzecia nominacja w tej kategorii – wcześniej był nominowany w latach 2011 i 2017; za drugim razem zdobył statuetkę. Na koniec „wisienka na torcie” światowego kina – Anthony Hopkins. Zauważona została rola Anthony’ego w filmie „Ojciec”. Jego zbiór nominacji i nagród jest o wiele bogatszy niż poprzednich nominowanych: to w sumie jego szósta nominacja i czwarta w tej kategorii. Wygrał Oscara w 1991 za brawurową rolę główną w klasyku horroru/dreszczowca „Milczenie owiec”. Wyróżniony w tej kategorii był także w latach 1993 i 1995. W ostatnim czasie mogliśmy obejrzeć go w roli Benedykta XVI w produkcji Netflixa „Dwóch papieży”.
Aktorka pierwszoplanowa
W tej kategorii także możemy oglądać pięć osób wyróżnionych. Pierwszą z nich jest Andra Day za kreację Billie Holliday w filmie „The United States vs. Billie Holliday”. Następna wyróżniona to Vanessa Kirby, doceniona za rolę Marthy w filmie „Pieces of a Woman”. To pierwsze nominacje oscarowe tych pań. Jako trzecia zauważona w tym roku kobieta została Carey Mulligan. Nominowano ją za rolę Cassandry w filmie „Promissing Young Woman”. To jej druga nominacja w tej kategorii, poprzednio została nominowana w 2009 r. Kolejna nominowana to Frances McDormand za rolę Fern w „Nomadland”, w tym roku nominowana także w kategorii zdjęć. Była już trzykrotnie nominowana w tej z kategorii, w 1996 roku wygrała Oscara. Ostatnią aktorką docenioną za kreację roli głównej została Viola Davis. Zagrała ona Ma Rainey w filmie „Ma Rainey’s Black Bottom”. Czterokrotnie nominowana do Oscara i dwukrotnie w tej kategorii Viola statuetkę zdobyła w 2016 roku za rolę w filmie „Fences”.
Aktor drugoplanowy
W tej kategorii także nominowano pięciu znanych aktorów. Pierwszym z nich jest Paul Raci, zauważony za rolę Joe w filmie „Sound of Metal”. Kolejny z wyróżnionych aktorów to Lakeith Stanfield za rolę Billa O’Neal w filmie „Judas and the Black Messiah”. Dla obu artystów nominacja ta jest pierwszą w karierze. Trzeci aktor, doceniony za rolę Sama Cooke’a w filmie „Pewnej nocy w Miami”, jest Leslie Odom Junior. To dla niego pierwsza nominacja w tej kategorii, ale jest w tym roku nominowany także za główną piosenkę filmu. Następną gwiazdą, którą Hollywood nominowało, to Daniel Kaluuya za rolę Freda Hamptona w filmie „Judas and the Black Messiah”. Jest to dla niego druga nominacja oscarowa, ale pierwsza w tej kategorii. W roku 2017 został nominowany w kategorii aktora pierwszoplanowego. Ostatnim wyróżnionym w tej kategorii jest Sacha Baron Cohen za rolę Abbie Hoffmana w filmie „The Trial of the Chicago 7”. Był on już trzykrotnie nominowany, jednak nigdy w tej kategorii.
Aktorka drugoplanowa
Jak co roku mamy również pięć pretendentek do Oscara za najlepszą drugoplanową rolę żeńską. Pierwszą z nich jest Maria Bakalova. Odegrała ona rolę Tutar Sagdiyev w filmie „Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”. Następna kandydatka to Amanda Seyfried grająca rolę Marion Davies w filmie „Mank”. Trzecia doceniona kobieta to Yuh-Jung Youn, która w filmie „Minari” zagrała rolę Soonji. Żadna z nich była wcześnie nominowana do nagrody Oscara. Kolejną wybraną aktorką jest Olivia Colman, która w filmie „Ojciec” zagrała rolę Anne. Jest to jej druga nominacja, ale pierwsza w tej kategorii. W 2018 roku zdobyła Oscara za pierwszoplanową rolę żeńską w filmie „The Favourite”. Ostatnią kobietą nominowaną do tej nagrody jest Glenn Close. Zagrała ona rolę Mamaw w produkcji „Hillbilly Elegy”. Była już ośmiokrotnie nominowana do nagrody, czterokrotnie w tej kategorii. Poza tym była nominowana także w kategorii „pierwszoplanowa rola żeńska”.
Reżyseria
W kategorii „reżyseria” nominowanych zostało pięciu reżyserów. Po pierwsze reżyser filmu „Another Round”, Thomas Vinterberg. Wyróżniony został także twórca filmu „Promising Young Woman”, Emerald Fennell. Trzecim nominowanym jest Lee Isaac Chung, reżyser filmu „Minari”. Kolejny zauważony przez organizatorów oscarowej gali został Chloé Zhao, twórca filmu „Nomadland”. Ta czwórka została nominowana do tej nagrody po raz pierwszy. Ostatnim jest reżyser filmu „Mank”, David Fincher. Ten twórca był już trzykrotnie nominowany w tej kategorii, jednak nie udało mu się zdobyć nagrody.
To warto oglądać te Oscary?
Bardzo możliwe, że wielu z tych nazwisk jeszcze nie kojarzysz. Albo całkiem odwrotnie – wśród tych ludzi są twoi ulubieni aktorzy, albo twoje ulubione filmy. Albo w ogóle nie lubisz filmów i kina.
Gala Oscarowa w Hollywood jest przepięknym świętem kina i świetną okazją, aby rozwinąć swoją wiedzę na ten temat. Kino bez widzów jest pozbawione swojego sensu. Aby istniało, aby istniał film, konieczni są widzowie. Oscary to najlepsza okazja, żeby je pokochać. Tylko raz do roku ma się tę niepowtarzalną okazję ujrzeć największe gwiazdy światowego kina w jednym miejscu w jednym czasie. Aby zobaczyć, że aktorzy to nie tylko gwiazdy, ale także tacy sami ludzie, jak my.
Pokochanie kina nie jest rzeczą trudną – trzeba tylko spróbować. Nie można powiedzieć, że się czegoś nie lubi, jeżeli się tego nie zna. Może ten czas, kiedy będziesz oglądał oscarową galę, będzie czasem, kiedy zobaczysz, że film to twoje hobby. Dlatego zapraszam Cię bardzo serdecznie do oglądania tegorocznej gali oscarowej, a potem do przeczytania mojego kolejnego artykułu, który pojawi się po tym światowym wydarzeniu.
O autorze
Piotr Maciejewski - absolwent szkoły średniej, poznaniak i katolik. Zaangażowany w szereg projektów szkolnych oraz poza szkolnych. Chce podarować innym cząstkę siebie jako dziennikarz. Godzinami może rozmawiać o Niemczech, języku niemieckim, Parlamencie Europejskim czy Giełdzie Papierów Wartościowych. Zakochany w dwóch miastach: Poznaniu i Frankfurcie nad Menem. Wieczory spędza z ciekawą książką czy dobrym filmem. Odpoczywa przy poezji Mickiewicza oraz dobrej dyskusji. W redakcji zajmuje się przede wszystkim polityką niemiecką i amerykańską oraz kulturą. Ukończył ESMH Summer School 2023 "Storytelling in Science" w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu.