Regularnie odwiedzają ambasady. Poznają ciekawych ludzi i nowe kultury. O tym, jak działa Akcja Dyplomacja, największy projekt tego typu skierowany do młodych ludzi – licealistów i studentów – opowiada Patryk Litwiński, student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, ambasador przedsięwzięcia.
Szymon Rogaczewski, Gazeta Kongresy: Jak trafiłeś do Akcji Dyplomacji?
Patryk Litwiński, ambasador Akcji Dyplomacji: Akcja Dyplomacja to projekt Studenckiego Koła Naukowego Spraw Zagranicznych przy Szkole Głównej Handlowej. Szczerze mówiąc, moja droga do Akcji nie była zbyt skomplikowana. Zauważyłem po prostu ogłoszenie, mówiące o tym, że koło poszukuje ambasadorów projektu, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem mogliby przybliżyć szczegóły Akcji Dyplomacji jak najszerszej publice, zarówno w szkołach średnich, jak i na uczelniach wyższych.
Jakie są najważniejsze zadania organizacji? Jaki jest jej cel?
Akcja Dyplomacja to największy projekt w Polsce skupiony na organizacji wizyt studyjnych z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego. To już 13. edycja projektu, w ramach którego uczestnicy będą mieli okazję wyjść i porozmawiać z Ambasadorami w kameralnej atmosferze, odwiedzając placówki dyplomatyczne na terenie Warszawy. Dzięki temu młodzi ludzie mają okazję poszerzyć swoje zainteresowania światem polityki i dyplomacji oraz nabrać praktycznego doświadczenia od osób, które są bezpośrednio zaangażowane w kształtowanie porządku stosunków międzynarodowych. Kontakt z ambasadorami i pracownikami korpusu dyplomatycznego stanowi również doskonałą okazję do zrozumienia różnic kulturowych i poznania od środka, jak wygląda praca w dyplomacji.
Jesteś ambasadorem Akcji Dyplomacji. Jakie jest Twoje największe wyzwanie w tej roli?
Największe wyzwanie to przede wszystkim dotarcie do jak największego grona osób i zainteresowanie ich tym projektem, pokazanie, że dyplomata, choć brzmi wzniośle jako funkcja, też jest człowiekiem i też ma wiele cennych doświadczeń do przekazania, nie tylko w ramach oficjalnych wystąpień.
Jaka jest Twoja najciekawsza przygoda z Akcji?
W Akcji Dyplomacji jestem dość krótko i przygody jeszcze przede mną, choć miałem już okazję bliżej poznać świat dyplomacji. W czasie mojej wymiany studenckiej w Paryżu pracowałem w polskiej ambasadzie we Francji. Nie jestem jedyną osobą o takich doświadczenia – wiele podobnych historii można usłyszeć od innych inspirujących młodych ludzi, uczestniczących w Akcji Dyplomacji.
Dlaczego zachęcasz do udziału w Akcji Dyplomacji?
Uważam, że uczestnictwo w projekcie daje ogromne możliwości! W zeszłym roku uczestnicy mieli okazję brać udział w blisko 50 spotkaniach w różnych ambasadach, zaś nasz rekord to 68 wydarzeń w jednej edycji, co czyni z nas największy tego typu projekt w Polsce. Nie wymagamy od uczestników wiele, by mogli skorzystać z tej możliwości. Oczywiście obowiązuje formularz rekrutacyjny, za pomocą którego wyłaniamy uczestników projektu, ale tak naprawdę jest to jedyny wymóg formalny, który stawiamy. W ramach samej Akcji Dyplomacji każdy uczestnik otrzyma od trzech do pięciu zaproszeń do wskazanych na podstawie jego preferencji placówek dyplomatycznych. Dodatkowo organizujemy Inaugurację i Galę Finałową na koniec edycji. W poprzednich Inauguracjach brali udział znamienici goście, tacy jak minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski. Jest to szansa nie tylko na poznanie dyplomatów, ale także przedstawicieli polskiej polityki. Otwieramy furtkę do bardzo ciekawego wydarzenia i zachęcamy do udziału.
Fot. nagłówka: Akcja Dyplomacja
Gazeta Kongresy jest patronem medialnym Akcji Dyplomacji.
O autorze
Student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Od podstawówki zaangażowany w działalność dziennikarską. Najchętniej pisze o polityce krajowej i międzynarodowej oraz sprawach społecznych.
W wolnych chwilach wolontariusz niosący pomoc potrzebującym.
Miłośnik komunikacji miejskiej, dobrej książki i gier planszowych.