Obecny kryzys związany z pandemią COVID-19 dotknął nas wszystkich. Ucierpieli na tym także aktywiści młodzieżowi oraz organizacje, do których przynależą. Wiele z nich musiało kompletnie zmienić swój charakter działania. Tu zdecydowaną przewagę miały te młodzieżówki partii politycznych, które w Internecie działały na szeroką skalę na długo przed pojawieniem się pierwszego zarażonego koronawirusem COVID-19 w Europie. W skład takich organizacji należy z pewnością zaliczyć Młodych Razem, Młodych .Nowoczesnych czy chociażby Młodych dla Wolności.
Źródło: Młodzi Razem, Facebook.
W wielu elementach działalności wszystkie młodzieżówki ze sobą współpracowały. Pojawiały się live z potyczek między organizacjami w gry strategiczne, co było bardzo ciekawym, a jednocześnie dość nietypowym starciem – nacechowanym rywalizacją, trochę sztucznie pompowaną, aby było zabawnie. I można powiedzieć, że to się udało. Młodzi Razem rozpoczęli ten trend, szybko dołączyli się Młodzi .Nowocześni, Młodzi Demokraci oraz Młodzi dla Wolności, aż ostatecznie, w ostatniej wielkiej wojnie młodzieżówek w popularną grę strategiczną od Paradoxu, a więc Hearts of Iron IV, do starcia podeszły wymienione wyżej młodzieżówki oraz Klub Młodych K’15, Forum Młodych Ludowców i Stowarzyszenie „Ostra Zieleń”. Przy live z rozgrywki, którą komentował popularny youtuber, zajmujący się na swoim kanale głównie wyżej wymienioną grą, było mnóstwo zabawy, a poza tym, wypowiadali się na nim politycy, m.in. Borys Budka i Janusz Korwin-Mikke. Czymś, co łączy działalność wszystkich tych grup w ostatnim czasie, są też, oczywiście, debaty internetowe. W czasie ich trwania wielokrotnie przedstawiciele większości, a czasem nawet wszystkich większych organizacji młodzieżowych i młodzieżówek partii politycznych, debatowali ze sobą, ścierając się w tematach dotyczących polityki zagranicznej, gospodarki, światopoglądu, klimatu – można tak wymieniać i wymieniać…
Nie sposób jednak nie wspomnieć o fakcie, że w Internecie są też poszczególne eventy oraz akcje, które różne młodzieżówki prowadzą samodzielnie. Działacze z Forum Młodych Socjaldemokratów po premierze filmu braci Sekielskich Zabawa w Chowanego zaczęli aktywnie pikietować pod kuriami i siedzibami diecezji. Ta organizacja, jak twierdzą sami działacze, skupiła się na dyskusji o roli związków zawodowych, o edukacji podczas kwarantanny oraz o stanie polskiej demokracji. Ponadto działacze zapewniają, że, gdy wszystko wróci do normy, będą znowu ciężko pracować. Nie tylko w Internecie, na rzecz budowy silnego młodzieżowego ruchu lewicowego w Polsce.
Inną organizacją z lewicowej części polskiej polityki młodzieżowej są, oczywiście, Młodzi Razem. Ta młodzieżówka skupiła się z kolei na organizacji 24-godzinnego live’a z okazji dnia 1 maja. Jak argumentują – jest to jeden z najważniejszych dni dla lewicy. Poza tym livem oraz debatami i wojnami młodzieżówek w grach strategicznych Młodzi Razem zaangażowali się w akcję #sercepolewej oraz postanowili stworzyć filmik o Karolu Marksie.
Stowarzyszenie „Ostra Zieleń” zaangażowało się m.in. w sprawę dotyczącą Rzecznika Praw Dziecka. Według tej organizacji Mikołaj Pawlak nie spełnia się w swojej roli. Za jedną z wad aktualnego Rzecznika Praw Dziecka podają brak reakcji na akty przemocy i dyskryminacji. Ta organizacja postulowała też stworzenie Komisji ds. Pedofilii oraz, podobnie, jak inne organizacje lewicowe, 17.05 (w Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii) br. wyraziła swoje poparcie dla ruchu LGBT+.
Przedwiośnie wspiera kampanię Roberta Biedronia w wyborach na urząd Prezydenta RP. Poza tym na oficjalnym fanpage’u tej organizacji widzimy, że Przedwiośnie stara się wspierać wszelkie lewicowe inicjatywy w internecie. Zwracali m.in. uwagę, że zupełnie nie zgadzają się z nagrodą, jaką z rąk Zbigniewa Ziobry otrzymała Zuzanna Wiewiórka [o tym więcej w artykule „Z kłamcami nie rozmawiamy – ochrona życia według Zuzanny Wiewiórki”]. Dodatkowo, Przedwiośnie zorganizowało własną debatę, która stała na wysokim poziomie merytorycznym oraz, na co należy zwrócić uwagę, wzięło w niej udział wiele organizacji młodzieżowych, przez co mieliśmy w tej debacie bardzo różnorodne opinie, co z pewnością jest bardzo cenne.
Kluby Młodych K’15 działają na szeroką skalę w internecie. Ostatnio ta organizacja na swoim głównym fanpage’u zapoznała nas z lokalnymi liderami z całej Polski. Poza tym, w ramach Koalicji Polskiej angażuje się ona w kampanię Władysława Kosiniaka-Kamysza, który ubiega się o urząd Prezydenta RP. Niedawno mogliśmy także zobaczyć filmik edukacyjny autorstwa właśnie Klubów Młodych K’15, który informował nas o tym, czym tak naprawdę są Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Ponadto dużym sukcesem dla Klubów Młodych K’15 był fakt, iż jeden z ich liderów, Krzysztof Bruździak, został Marszałkiem Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej.
Forum Młodych Ludowców, podobnie jak ich koalicjanci z Klubów Młodych K’15, angażują się we wspieranie kampanii prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego – Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ponadto, FML uczestniczyło w wielu inicjatywach, o których wspominaliśmy na początku, a więc w licznych debatach internetowych, jak i w wielkiej wojnie młodzieżówek w Hearts of Iron IV.
Młodzi Demokraci, młodzieżówka Platformy Obywatelskiej, angażują się w kampanię prezydencką Rafała Trzaskowskiego. Poza tym działacze tej organizacji stworzyli ciekawą akcję viralovą w internecie, która miała polegać na masowym udostępnianiu piosenki Kazika Twój ból jest lepszy niż mój z podpisem: „#CenzuraNiePrzejdzie”. Jak zresztą większość młodzieżówek, Młodzi Demokraci wyrazili swoją wdzięczność wobec pielęgniarek 12.05, w „Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek”.
Młodzi .Nowocześni wspólnie ze swoimi koalicjantami z młodzieżówki Platformy Obywatelskiej wspierają walkę Rafała Trzaskowskiego o urząd Prezydenta RP. Poza tym, na swoim fanpage’u promują wiele idei związanych z liberalizmem – tym gospodarczym, jak i światopoglądowym. Ponadto w Młodych .Nowoczesnych powstają struktury w województwie warmińsko-mazurskim, na Pomorzu oraz w Zachodniopomorskiem. Widać więc, że, mimo trwającej pandemii, Młodzi .Nowocześni nie zatrzymują się i dalej walczą o promowanie swoich idei!
Forum Młodych PiS wspiera Prezydenta RP – Andrzeja Dudę w walce o reelekcję. Poza tym, na fanpage’u tej młodzieżówki widzimy, że dbają o to, aby przekazywać informacje o działaniach rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz promują pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych, jak i szczególnych dla nas wszystkich świętach, takich jak Dzień Matki czy Dzień Dziecka.
Młodzi dla Wolności, jako organizacja, zajmują się wspieraniem kampanii kandydata Konfederacji na urząd Prezydenta RP w tegorocznych wyborach – Krzysztofa Bosaka. Dodatkowo, na oficjalnym fanpage’u tej organizacji często organizowane są live’y, prowadzone przez członków młodzieżówki partii KORWiN. Dotykają one różnych zagadnień: od feminizmu po demokrację i jej wady. Jednak główną akcją Młodych dla Wolności, związaną z deklaracją PIT za 2019 r. było „puszczenie PIT-ów z dymem”. W ramach tego internetowego happeningu działacze tej organizacji nagrywali filmiki, na których palili deklarację PIT oraz nominowali do tego swoje koleżanki i kolegów z organizacji.
Źródło: Paweł Marian Przystawa, Facebook.
Młodzi Libertarianie, podobnie, jak niemal wszystkie inne młodzieżówki, mieli swoją delegację na tegorocznym Parlamencie Młodych Rzeczypospolitej Polskiej. Poza tym warto zwrócić uwagę na szeroką akcję edukacyjną, którą na swoim oficjalnym fanpage’u ta organizacja prowadzi. Główną ich akcją była jednak ta viralova – „#wolniodstrachu”, w ramach której zaprosili wszystkich internautów do włączenia się we wsparcie osób związanych ze środowiskiem LGBT poprzez dodanie wpisu z własnym zdjęciem, odpowiednim hasztagiem oraz krótką informacją dotyczącą tego, co powinno się zmienić w Polsce lub tego, czego prywatnie się obawiamy. ML do akcji zaprosili bardzo dużą liczbę organizacji młodzieżowych, lecz tylko niektóre odpowiedziały na to zaproszenie.
Dodatkowo, w tym numerze zachęcamy do przeczytania wywiadu z członkinią Młodych Libertarian – Marią Boyke!
Ilustracja: Agata Szmytkowska
Źródło: Maria Boyke, zbiory prywatne.
(Mateusz Brzózka – M.Brz.): Pytanie o liberalizm jest bardzo adekwatne, zwłaszcza w kwestii ciekawej debaty o tym zagadnieniu między młodzieżówkami partyjnymi. Jak opisałabyś liberalizm w ramach struktury Młodych Libertarian?
(Maria Boyke – M.Bo.): Liberalizm, jak większość osób wie, stanowi doktrynę polityczną charakteryzującą się indywidualistyczną koncepcją człowieka i przekonaniem, że wolność zarówno w skali jednostkowej, jak i społecznej stanowi fundamentalną wartość oraz optymalny sposób wspierania postępu w życiu społecznym, nakreśla to nam obszary działania. Prawdą jest, że młodzieżówki niejednokrotnie poruszają tematykę liberalizmu, sądzę, że ma to związek z pewną uniwersalnością. Niemalże każdy w pewien sposób może się nazwać liberałem, chociażby ze względu na konstytucyjny charakter ustroju państwa. Młodzi Libertarianie to stowarzyszenie, które przede wszystkim pozwala poznać liberalizm dogłębniej, jednakowo jego doktrynę: polityczną, gospodarczą, a także światopoglądową. Warto dodać, że takie ugrupowanie łączy w sobie wszystkie odłamy liberalizmu.
(M.Brz.): Jesteście młodym ruchem, jakie są wasze cele i ambicje na najbliższą przyszłość? Co uznacie za swój sukces?
[M.Bo.]: A i owszem, działamy od relatywnie niedawna, co nie umniejsza intensywności naszych działań. Kierujemy się przede wszystkim promocją ideału wolności rozumianej jako swobodne podejmowanie decyzji i decydowanie o własnym losie, przy jednoczesnym poszanowaniu praw drugiego człowieka. Poprzez cele rozumiemy aktywizację młodzieży z terenu Polski, rozpowszechnianie właściwych postaw obywatelskich, takich jak tolerancja i szacunek dla drugiego człowieka, prowadzenie działalności charytatywnej i wolontariackiej, jak również włączenie młodych ludzi w funkcjonowanie lokalnych społeczności, upowszechnianie koncepcji proeuropejskich w gronie młodzieży, propagowanie postaw ekologicznych służących ochronie środowiska, stwarzanie warunków do rozwoju osobistego młodych ludzi. Naszym sukcesem jest przede wszystkim powiększanie obszaru naszej działalności. Nieustannie przybywają nowi członkowie, organizacja ponadto wszelkich przedsięwzięć to niewątpliwie powód do dumy. Zobaczmy chociażby przeprowadzenie debat z udziałem młodzieży, wspieranie inicjatyw młodzieżowych czy organizowanie spotkań, konferencji oraz innych form poszerzania wiedzy służących promocji stowarzyszenia.
Źródło: Młodzi Libertarianie, Facebook.
(M.Brz.): Wiele opinii mówi, że młodzi nie garną się obecnie do polityki. Czy macie przepis na to, jak przekonać młodzież, by wstąpiła w wasze szeregi?
(M.Bo.): W moim mniemaniu jest to sprawa bardzo indywidualna. Owszem, nie każdy młody człowiek chce być członkiem młodzieżówki politycznej, lecz nie oznacza to niezainteresowania sceną polityczną. Co do przepisu, gdyby takowy istniał, z pewnością 100% młodzieży w naszym kraju należałoby do jakiegoś stowarzyszenia. [śmiech] Naszym sposobem bez wątpienia jest aktywność: udzielamy się, gdzie tylko możemy, reprezentując cele Młodych Libertarian. Młodzież podświadomie szuka grupy, organizacji, w której szeregi mogłaby wstąpić, wyrazić swoją opinię i zintegrować się z innymi osobami, dlatego zależy nam, aby jak największa grupa odbiorców dowiedziała się o naszej działalności,. Udział w młodzieżówce zbliża nie tylko do polityki: uczy organizacji, sumienności i otwiera nowe możliwości.
(M.Brz.): Nieciekawy okres pandemii wiele młodzieżówek spędziło na uczestnictwie w debatach czy tworzeniu internetowych wydarzeń. Jak minął i mija, wam ten czas?
(M.Bo.): Trudno zaprzeczyć. Czas pandemii znacznie pokrzyżował plany wielu młodzieżówkom. My braliśmy czynny udział we wszelkich przedsięwzięciach online. Nasi przedstawiciele uczestniczyli w debatach, reprezentując ugrupowanie. Czas pandemii nie podciął nam jednak skrzydeł. Wykorzystaliśmy go na pozyskanie nowych członków, których znacznie łatwiej wdrożyć teraz, gdy każdy dysponuje ciut większą ilością wolnego czasu.
Jeśli jesteście członkami jakiejś organizacji młodzieżowej i brakuje tutaj opisu z działalności waszej organizacji – odezwijcie się do nas! Ciężko jest nam znaleźć informacje o wszystkich organizacjach. Jest to chyba niemożliwe, więc dzięki Twojemu wsparciu młodzieżówka, do której należysz, może znaleźć się w następnym wydaniu „Kongresów”!
Mateusz Brzózka, Paweł Sobotka
O autorze
Gazeta Kongresy to młodzieżowe media o ogólnopolskim zasięgu. Jesteśmy blisko spraw ważnych dla młodego pokolenia – naszych spraw.