Czy kiedykolwiek marzyłeś o dłuższym wyjeździe za granicę, jednak ze względu na zbyt duże koszty musiałeś porzucić te plany? Czy jesteś osobą, która uwielbia nawiązywać nowe relacje, a przebywanie w wielokulturowym gronie jest dla Ciebie okazją do zdobywania nowych umiejętności interpersonalnych? Czy uważasz, że nauka języka obcego w codziennym życiu jest dużo efektywniejsza niż podczas lektoratów, na których niejednokrotnie brakuje czasu na praktykę?
Jeśli na powyższe pytania choć raz odpowiedziałeś „tak”, oznacza to, że książka Pauliny Godlewskiej „Edukacja na wakacjach, czyli projekty Erasmus+” jest dla Ciebie lekturą wręcz obowiązkową. Autorka, jako wielokrotna uczestniczka tego typu programów, przeprowadzi Cię przez wszystkie meandry erasmusowej rzeczywistości, szczegółowo wyjaśniając każdy jej element. Mnogość omówionych przykładów oraz hipotetycznych sytuacji sprawi, iż po lekturze nie będziesz mieć wątpliwości, że udział w tego typu wyjeździe jest czymś w zasięgu ręki.
Jak to wszystko się zaczęło?
Po zwięzłym wprowadzeniu, w którym autorka streszcza swoje pierwsze zetknięcie z programem Erasmus+, płynnie przechodzimy do zapoznania się z historią oraz specyfiką tego projektu. Dla niektórych ta część może zostać uznana za lekko nużącą, gdyż zawarte są w niej głównie informacje teoretyczne. Nie można jednak zapominać, iż szczegółowe poznanie zasad, którymi rządzą się wymiany młodzieży, jest czymś niezbędnym, by potem wziąć w takowych udział.
Autorka zatem znacząco ułatwia nam to zadanie, gdyż z niejednokrotnie zawiłych regulaminów, wybrała najbardziej istotne kwestie organizacyjne. Następnie streściła je prostym i zrozumiałym językiem na łamach swojej książki, tworząc pewnego rodzaju „informacyjny niezbędnik”.
Rekrutacja, czyli jak dostać się na wyjazd marzeń
Chcąc wziąć udział w projekcie Erasmus+ naszym pierwszym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniej propozycji wyjazdu. Niemniej jednak osoby dopiero zgłębiające temat mogą mieć z tym nie lada problem ze względu na brak znajomości wiarygodnych źródeł. Stąd też część poświęconą rekrutacji otwiera spis najpopularniejszych witryn oferujących udział w wymianach młodzieży.
Znalezienie odpowiedniej oferty rozpoczyna tylko z pozoru skomplikowany proces aplikacji, który zawsze wiąże się z wypełnieniem odpowiednich wniosków zgłoszeniowych. Oczywiste jest to, iż każdy taki dokument różni się od siebie w zależności od organizatora wyjazdu. Stąd też brak w książce przykładowego zgłoszenia, które mogłoby stanowić swego rodzaju bazę w uzupełnianiu już prawdziwego wniosku. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu autorka jednak wymienia garść uniwersalnych rad, ułatwiających wypełnienie dokumentów niezbędnych do rekrutacji. Przestrzegając ich, można znacznie zwiększyć swoje szanse na zakwalifikowanie się do programu.
Czas na podróż
Wydawać by się mogło, że najtrudniejszym etapem jest szeroko pojęta rekrutacja. Wystarczy już jednak tylko powierzchowne przejrzenie zawartości trzeciego podrozdziału książki, by stwierdzić, iż dopiero po zakwalifikowaniu się do wymiany musimy podjąć prawdziwie trudne decyzje. Dotyczą one przede wszystkim zaplanowania podróży do miejsca docelowego projektu. Sprawa ta leży całkowicie w gestii uczestnika. I o ile organizatorzy zobowiązują się do pokrycia kosztów dojazdu, o tyle istnieje wiele wyjątków, które mogą sprawić, iż uczestnik nie uzyska całkowitej refundacji. Czym zatem się kierować w kwestii planowania podróży?
Paulina Godlewska dość zwięźle, a co najważniejsze – zrozumiale, wyjaśnia ten temat, poruszając zarówno kwestie typowo logistyczne, jak i te finansowe. Ponadto wymienia kilka sprawdzonych sposobów, jak maksymalnie wykorzystać dodatkowe dni przeznaczone na podróż. Nie każdy uczestnik jest bowiem świadomy, iż przy odpowiednim rozplanowaniu wyjazdu istnieje możliwość zrefundowania kosztów transportu do innych miejsc, które chciałoby się przy okazji zwiedzić. Co istotne, poruszony zostaje także temat szeroko pojętego bezpieczeństwa i ubezpieczeń, których wykupienie zdecydowanie zwiększa komfort wyjazdu.
Rzeczywistość na projekcie Erasmus+
Fakt, że każda wymiana młodzieży wygląda inaczej, znacząco utrudnia opis tego, czego można spodziewać się już po przyjeździe. Wielokrotnie zostaje podkreślone to, iż zarówno warunki, plan dnia, jak i przebieg zajęć potrafią diametralnie się od siebie różnić. Nie możemy zapominać, że wyjazd na projekt to nie darmowe wakacje, w których trakcie funkcjonujemy tylko na naszych zasadach. Uczestnicy wymiany są bowiem zobowiązani do przestrzegania wcześniej ustalonego regulaminu, a także uczestniczenia w blokach zajęciowych, którym jednak daleko do typowych lekcji.
Podsumowanie
Zdawać by się mogło, iż projekty Erasmus+ stały się czymś na tyle powszechnym, iż na pewno musi istnieć zbiór praktycznych informacji na ten temat. Znalezienie jednak pewnego rodzaju kompendium, które omawiałoby najistotniejsze kwestie wymian młodzieżowych, nie jest jednak wcale takie proste. Stąd też, w moim odczuciu, każdy, kto chociaż rozważa tego typu wyjazd, powinien przeczytać książkę „Edukacja na wakacjach, czyli projekty Erasmus+”. Argumentem, który przede wszystkim za tym przemawia, jest fakt, iż znajdziemy tam rady udzielane przez osobę kompetentną w tej kwestii, co w erze szerzących się fake newsów nie jest aż tak oczywiste. Prosty język oraz poparcie każdego przypadku przykładem ułatwia wizualizację omawianych problemów, a także usprawnia lekturę. Dodatkowym atutem jest specjalny dodatek z długą listą wiarygodnych linków, które w przyszłości, niewątpliwie, ułatwią wyszukanie tej idealnej propozycji wymiany. Każdemu, komu marzy się niezapomniany wyjazd, nie pozostaje zatem teraz nic innego, jak lektura książki Pauliny Godlewskiej i wdrożenie wszystkich zaprezentowanych tam rad w życie.
Gazeta Kongresy jest partnerem Wydawnictwa Ogarnięcia, którego nakładem ukazała się książka „Edukacja na wakacjach, czyli projekty Erasmus+”.
O autorze
Ekstrawertyczna studentka dziennikarstwa, której wszędzie pełno. Laureatka LI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, uwielbiająca kontakt z ludźmi oraz aktywne spędzanie czasu. Pasjonatka górskich wędrówek, wciągających książek, a także słodkich wypieków. W wolnych chwilach również animatorka i stylistka paznokci.