Eurowizja 2024 zbliża się wielkimi krokami – największe święto muzyki już w maju! Po chwilach niepewności i długim oczekiwaniu na decyzję Telewizja Polska w końcu ogłosiła metodę wyboru reprezentanta Polski na 68. Konkurs Piosenki Eurowizji. W jaki sposób nadawca wybierze artystę i utwór? Kto w tym roku będzie bronił polskich barw w Szwecji?
Strategia na Eurowizję?
Po zmianie władzy i chaosie w Telewizji Polskiej przez długi czas zastanawiano się, czy nadawca wycofa się z konkursu. Następnie czekała jeszcze decyzja dotycząca metody wyboru reprezentanta. Nadawca publiczny ma pełną dowolność co do wyboru wykonawcy oraz piosenki – metod i ich kombinacji jest wiele, a telewizje uczestniczące w Eurowizji korzystają z przeróżnych możliwości. W Polsce zazwyczaj oficjalnie otwierano zgłoszenia dla chętnych artystów. Wybierano najlepsze propozycje i organizowano preselekcje publiczne w formie koncertu telewizyjnego, na którym głosowało jury i widzowie lub sama publiczność. Kilkukrotnie decydowano się również na wybór wewnętrzny spośród nadesłanych zgłoszeń. Każdy rodzaj zastosowanej metody niesie za sobą konkretne korzyści, ale każdy ma także swoje wady. Nie ma złotego środka, jednego skutecznego sposobu przynoszącego sukces na międzynarodowej scenie.
Eurowizja 2024: Polska z preselekcjami wewnętrznymi
W tym roku po raz kolejny Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę strategii wyboru reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji. Ogłoszono metodę wyboru wewnętrznego. Swoje zgłoszenie może wysłać każdy chętny artysta i ma na to czas do 2 lutego. Po zebraniu wszystkich zgłoszeń specjalnie powołana pięcioosobowa komisja wybierze reprezentanta Polski wraz z utworem. W ramach przestrzegania zasad transparentności tuż po wyborze zwycięzcy, Telewizja Polska poda do wiadomości publicznej skład komisji. Data ogłoszenia reprezentanta Polski na Eurowizję 2024 nie jest znana.
Ściśle określone zasady
Aby wysłać poprawne zgłoszenie, każdy wykonawca musi pamiętać o kilku kluczowych zapisach regulaminu. Artysta musi posiadać polskie obywatelstwo (ten warunek nie jest częścią zasad samej Eurowizji) oraz mieć ukończone szesnaście lat. Wymagania dotyczące utworu są natomiast regulaminem samego Konkursu Piosenki Eurowizji, a więc: propozycja może mieć maksymalnie trzy minuty, musi mieć charakter premierowy. Nie może być publikowana i prezentowana publicznie przed 1 września 2023 roku. Co więcej, zgłoszona piosenka musi posiadać oryginalną muzykę i tekst w dowolnym języku, nie może być opracowaniem melodii ludowych oraz nie może być coverem. W przypadku zgłoszenia zespołu, jego skład (który miałby wystąpić na scenie) nie może wynosić więcej niż sześć osób. Pełny regulamin polskich preselekcji do Eurowizji 2024 dostępny jest tutaj.
Eurowizja 2024: kto z Polski?
W przypadku wysłania swojego zgłoszenia do wewnętrznych preselekcji, artyści mają pełną dowolność co do poinformowania o zgłoszeniu. Mogą także opublikować zgłoszony utwór lub zgłosić taki, który jest już wydany (po 1 września 2023 roku). Niektórzy chętnie chwalą się podjęciem próby wyjazdu na Eurowizję w barwach Polski. Jest to zdecydowanie szansa na promocję w Internecie i wypromowanie na samym fakcie zgłoszenia się. Dla bardziej znanych artystów anonimowy charakter preselekcji jest zaletą, ponieważ nigdy nie jest publikowana lista wszystkich zgłoszonych propozycji. Opinia publiczna nie dowie się więc o ewentualnej porażce. Aktualna lista artystów, którzy zadeklarowali wysłanie zgłoszenia, to głównie debiutanci i mało znani twórcy. Wśród tych najpopularniejszych i z największym poparciem fanów Eurowizji jest Justyna Steczkowska i jej „WITCH-ER Tarohoro”. Utwór „The Tower” na tegoroczny konkurs przygotowała LUNA, a „Midnight Dreamer” ma wysłać do Telewizji Polskiej Marcin Maciejczak.
Maj miesiącem Eurowizji
Szwecja, dzięki zwycięstwu Loreen z utworem „Tattoo”, będzie gospodarzem 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. W tegorocznej edycji w Malmö udział weźmie 37 krajów. Półfinały odbędą się kolejno 7 i 9 maja (wtorek i czwartek), a finał w sobotę 11 maja. Slogan tegorocznej edycji to „United By Music” – motyw zeszłorocznego hasła organizatorzy mają wykorzystywać przez kolejne lata. Znamy także oficjalną oprawę graficzną konkursu oraz projekt sceny. Na przestrzeni najbliższych tygodni będą pojawiać się kolejne szczegóły oraz konkursowe utwory z innych państw.
Fot. nagłówka: EBU
O autorze
Absolwent Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych I stopnia w Gdańsku, student tego samego kierunku na II stopniu, a także student filologii szwedzkiej. Czas lockdownu zmotywował go do angażowania się w nowe projekty. W taki sposób znalazł się w mediach studenckich, gdzie współtworzył programy na żywo, przeprowadzał wywiady, przygotowywał audycję we współpracy z gdańskim oddziałem GUS. Doświadczenia dziennikarskie w formie warsztatowej zdobywał na takich projektach jak: Stan Młodych, Dziennikarze na rzecz globalnych wyzwań czy Młoda Redakcja. Wolny czas poświęca na sport, odkrywanie nowej muzyki czy czytanie książek.