Czym tak naprawdę jest bezpieczeństwo? Co ma z tym wspólnego Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa? Kogo możesz tam spotkać? Jakie ma ona znaczenie dla mnie i dla świata? Dowiesz się tego, czytając ten tekst.
Bezpieczeństwo
Czy czujesz się bezpiecznie? Czym jest w ogóle to bezpieczeństwo? Słownik języka polskiego podaje, że bezpieczeństwo to stan psychiczny lub prawny, w którym jednostka ma poczucie pewności, oparcie w drugiej osobie lub w sprawnie działającym systemie prawnym; przeciwieństwo zagrożenia. Socjolodzy uznali bezpieczeństwo za jedną z elementarnych potrzeb każdego człowieka. Każdy z nas w jakiś sposób szuka bezpieczeństwa. Każdy z nas może to bezpieczeństwo znaleźć w całkiem innym miejscu. Jedni znajdą je w rodzinie, inni w pracy czy w szkole, a jeszcze inni będą go szukać u instytucji państwa. Pewne jest jedno: Każdy z nas potrzebuje bezpieczeństwa.
Niebezpieczny świat?
Aktualnie panuje takie przekonanie, że współczesny świat jest bardzo niebezpieczny. Po części z pewnością jest to teza prawdziwa, bo możemy obserwować ataki terrorystyczne czy konflikty zbrojne w niektórych częściach świata. Należy także zauważyć, że na świecie dochodzi do morderstw, napadów, kradzieży czy także gwałtów. To jest także zaprzeczenie idei bezpieczeństwa, bo nikt z nas nie chciałby być napadnięty czy okradziony. Natomiast patrząc z całkiem innej strony te kradzieże, napady czy ataki terrorystyczne nie odbywają się wszędzie i nie przydarzają się każdemu człowiekowi. Dochodzi do nich raczej sporadycznie, a ofiarami są mimo wszystko nieliczni, ale konkretni ludzie. Ocena należy do każdego z nas. Czy uważasz, że ten świat jest niebezpieczny?
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa – „z czym to się je?”
Jak widać, bezpieczeństwo jest na tyle ważną ideą, że dyskutuje się na jego temat i organizuje różnego rodzaju konferencje.
Jedną z nich jest Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (niem. Muenchener Sicherheitskonferenz), która jest organizowana każdego roku w niemieckim Monachium. Zapraszani są na nią światowi przywódcy, aby dyskutować na temat bezpieczeństwa na świecie. Tradycyjne wydarzenie z powodu pandemii zostało przesunięte ze stałego terminu w lutym i odbędzie się jeszcze w tym roku. Jednak w piątek 19 lutego 2021 roku odbyła się edycja specjalna MCS (ang. Munich Conference of Security).
Tegoroczna edycja specjalna Konferencji
Edycja specjalna została zorganizowana celowo w formie zdalnej na żywo, aby było możliwe zgromadzenie jak największej ilości osób zainteresowanych i gości. Najważniejszymi gośćmi specjalnego wydania tej konferencji byli: Prezydent USA Joe Biden, Kanclerz Niemiec Angela Merkel, Prezydent Francji Emmanuel Macron, Premier Zjednoczonego Królestwa Borys Johnson, Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg, Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michael. W następnych częściach artykułu będę chciał skupić się na przemówieniach trzech najważniejszych gości specjalnego wydania tej konferencji.
Joe Biden – Ameryka wraca do gry!
Prezydent Biden na początku swojego przemówienia zaznaczył, że Stany Zjednoczone od dekad uczestniczą w Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, bo relacje transatlantyckie są dla nich bardzo ważne. Zaznaczył, że teraz już może powiedzieć, że Ameryka wraca do gry – Sojusz transatlantycki powraca. Wyzwania XXI wieku wymagają od nas, aby zacieśniać współpracę pomiędzy Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Europą – powiedział Biden. USA pragną się w pełni się zaangażować w działanie NATO. Prezydent USA zaznaczył także, że jako państwo, Stany Zjednoczone są bardzo zdeterminowane do wzmacniania sojuszu z Europą, poczynając od południa, aż po jej północ. „Moment, w jakim się znaleźliśmy – powiedział Przywódca Stanów Zjednoczonych – jest momentem kluczowym. Teraz musimy się zdecydować, w którym kierunku pójdziemy. Jednak najważniejsza jest Demokracja. Ona musi przetrwać. Ona nie jest przypadkiem. Trzeba jednak współpracować z naszymi demokratycznymi partnerami.” Joe Biden bardzo konkretnie wskazał Władimira Putina jako tego, który chce osłabić współpracę w zakresie zarówno NATO, jak i Unii Europejskiej. Przekazał on także zapowiedź przeznaczenia 2 miliardów dolarów na szczepienia w najbiedniejszych krajach. „Niezwykle istotne są także zmiany klimatyczne. Stany Zjednoczone są ponownie uczestnikiem paryskiego porozumienia klimatycznego. Musimy działać, gdyż sytuacja w zakresie ochrony środowiska jest aktualnie „katastrofalna.” Na koniec Prezydent USA zaznaczył, że to właśnie „demokracja połączy nas wszystkich w działaniu”.
Angela Merkel – cel: 2% niemieckiego PKB na obronność
Kanclerz Niemiec na początku swojego przemówienia zaznaczyła, że objęcie stanowiska Prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Joe Bidena daje wiele lepsze prognozy na współpracę Ameryki z Europą. „Nie możemy mówić o zakończeniu pandemii koronawirusa – mówiła Merkel – aż do momentu, póki nie zaszczepimy całego świata. Republika Federalna Niemiec jest gotowa dążyć do osiągnięcia tego celu, jakim jest 2% PKB przeznaczanego na obronność.” Kanclerz Merkel wspomniała także, że niemieccy żołnierze są gotowi pozostać w Afganistanie, jeżeli wymaga tego interes Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Mimo że udało nam (tj. NATO) się opanować sytuację w Libii, nie możemy być naiwni, że to już koniec. Terroryści nadal są na terytorium Libii”.
Emmanuel Macron – Naprawa sojuszu transatlantyckiego
Francuski Prezydent swoje przemówienie rozpoczął od tematu nienawiści szerzonej w Internecie. Stwierdził on, że jej zwalczenie jest kluczowe dlatego, aby zmniejszyć nierówności pomiędzy państwami, które jest możliwe tylko i wyłącznie przy współpracy państw. Macron zaznaczył, że konieczne jest zakupienie 13 milionów dawek szczepionki dla służby zdrowia z najbiedniejszych państw. Poruszył także tematykę Sojuszu Transatlantyckiego; że konieczna jest jego odbudowa i po tym czasie, kiedy Stany Zjednoczone „ciągnęły” NATO, teraz pora, aby w końcu Europa zaangażowała się w to, co tak naprawdę ma chronić także jej terytorium. Konieczne jest, jak już to wspomniała Pani Kanclerz, przeznaczenie większego procenta PKB na obronność całego sojuszu północnoatlantyckiego.
To warto czy nie warto śledzić Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa?
Biorąc zarówno sam sens organizowania tej konferencji bezpieczeństwa, jak i przemówienia tych najważniejszych światowych przywódców, każdy z nas z pewnością może wysuwać inne wnioski. Myślę jednak, że mimo wszystko, każdy z nas jest pewien tego, że jest mu potrzebne stabilne poczucie bezpieczeństwa. Resztę wniosków pozostawiam do wysunięcia przez Ciebie Droga Czytelniczko/Drogi Czytelniku. Ja jednak pragnę Cię gorąco zachęcić do śledzenia Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, gdyż jestem zdania, że aby móc sobie w pełni zbudować poczucie bezpieczeństwa, należy śledzić, co dzieje się na świecie oraz co w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa czynią najważniejsi światowi przywódcy.
O autorze
Piotr Maciejewski - absolwent szkoły średniej, poznaniak i katolik. Zaangażowany w szereg projektów szkolnych oraz poza szkolnych. Chce podarować innym cząstkę siebie jako dziennikarz. Godzinami może rozmawiać o Niemczech, języku niemieckim, Parlamencie Europejskim czy Giełdzie Papierów Wartościowych. Zakochany w dwóch miastach: Poznaniu i Frankfurcie nad Menem. Wieczory spędza z ciekawą książką czy dobrym filmem. Odpoczywa przy poezji Mickiewicza oraz dobrej dyskusji. W redakcji zajmuje się przede wszystkim polityką niemiecką i amerykańską oraz kulturą. Ukończył ESMH Summer School 2023 "Storytelling in Science" w Parlamencie Europejskim w Strasbourgu.