Polscy studenci najlepszych światowych uniwersytetów, przedstawiciele największych firm, czołowi ekonomiści oraz reprezentanci organizacji pozarządowych spotkali się już po raz trzynasty na LSE SU Polish Economic Forum w Londynie, by dyskutować o tym, jak pokierować polską gospodarką i uniknąć pułapki średniego dochodu.
W sobotę, 9 marca zakończyło się LSE SU Polish Economic Forum 2024, którego organizatorem jest LSE SU Polish Business Society, stowarzyszenie polskich studentów na London School of Economics and Political Science, jednej z najlepszych uczelni wyższych na świecie. Tegoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła ponad 700 polskich studentów z całego świata, a jej tematem przewodnim było 35 Years of Growth: Navigating the Economic Transformation.

Dyskusje zatem koncentrowały się na rozwoju gospodarki w związku z przypadającą w tym roku 35 rocznicą zmian ustrojowych w Polsce. Wśród tegorocznych panelistów znaleźli się m.in. były wicepremier i minister finansów Grzegorz W. Kołodko, przedstawicielka Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Banku Rozwoju Rady Europy Wioletta Barwicka-Lofthouse, chińska ekonomistka Keyu Jin, przedsiębiorca i założyciel Grupy Selena Krzysztof Domarecki, wiceprezes Digital TVN Warner Bros. Discovery Adam Sawicki czy
przedstawiciele funduszy private equity.
„Na Forum gościliśmy wybitnych ekspertów, którzy debatowali z uczestnikami o wyzwaniach, z jakimi musi zmierzyć się dziś Polska, by utrzymać swoją pozycję w czołówce najszybciej rozwijających się gospodarek Europy. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zmiany demograficzne, niską wydajność kapitału, czy wciąż obecny drenaż mózgów. Rozwiązanie tych właśnie problemów jest kluczem do zwiększenia konkurencyjności naszego kraju” – powiedziała Weronika Lazoryk, współorganizatorka Forum odpowiedzialna za kwestie merytoryczne.
Temat konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej został poruszony m.in. podczas panelu poświęconego rozwojowi technologicznemu. Krisztina Bende – zastępczyni dyrektora ds. doradztwa finansowego w banku PKO BP – podkreśliła, że Polska nie może już polegać na niskich kosztach pracy i musi inwestować w kapitał ludzki, by w pełni wykorzystać pulę talentów. Pozostali uczestnicy dyskusji zgodnie wyrazili swoją wiarę w innowacyjność młodych, zaznaczając jednocześnie, że to od nich zależy przyszłość polskiej gospodarki.
„Podczas Forum szukaliśmy odpowiedzi na pytanie w jaki sposób możemy utrzymać wzrost, dbając o wartości istotne dla naszego pokolenia. Kluczowe znaczenie w tym kontekście ma przede wszystkim powrót Polski do dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej, jej reformy czy też transformacji energetycznej” – mówi Marta Grzana, współprzewodnicząca stowarzyszenia LSE SU Polish Business Society. – „Forum jest jednak także miejscem, które ma łączyć polską polonię studencką, utrzymywać jej związki z rodzimym biznesem i angażować w dyskusje o przyszłości kraju”.

Kwestia wyzwań polskiej gospodarki została poruszona również podczas panelu poświęconego makroekonomii. Ryszard Petru, poseł partii Polska 2050, zaznaczył, że podejmowanie decyzji makroekonomicznych jest dziś trudniejsze niż 35 lat temu ze względu na brak konsensusu społecznego. Prof. Grzegorz W. Kołodko zwrócił uwagę na potrzebę zachowania równowagi w kwestiach społecznych, ekonomicznych i środowiskowych podczas wprowadzania reform, a prof. Joanna Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej podkreśliła potrzebę znalezienia rozwiązań, które pomogą przystosować polską gospodarkę do zmieniającej się sytuacji demograficznej.
„Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się stworzyć atmosferę, w której studenci, biznesmeni i wiodący eksperci uczyli się od siebie nawzajem oraz mogli poznać setki innych osób podzielających fascynację gospodarczą przyszłością naszej ojczyzny. Myślę, że dyskusje zainspirowały wielu młodych do aktywnego działania i przejęcia inicjatywy, dlatego możemy ogłosić tegoroczne Forum sukcesem” – podsumowuje współprzewodniczący stowarzyszenia Ignacy Łuka.
Podczas Forum rozstrzygnął się coroczny finał konkursu dla najbardziej innowacyjnych polskich startupów – ł.pitch. Zwycięzcą tegorocznego finału została firma VitVio, której założyciele stworzyli pierwszą na świecie platformę usprawniającą funkcjonowanie i
bezpieczeństwo sal operacyjnych, wykorzystując działanie sztucznej inteligencji.

Wyniki swoich wielomiesięcznych badań zaprezentował również zespół badawczy r.unit, złożony ze studentów London School of Economics, Oxford University oraz King’s College London, który przeanalizował wpływ inwestycji zagranicznych na polską gospodarkę.
LSE SU Polish Economic Forum to największa konferencja o Polsce odbywająca się poza granicami kraju. Nagrania z paneli można będzie wkrótce obejrzeć na kanale YouTube LSE SU Polish Business Society.
Gazeta Kongresy jest patronem medialnym LSE SU Polish Economic Forum.
Fot. nagłówka: LSE SU Polish Economic Forum
O autorze
Gazeta Kongresy to młodzieżowe media o ogólnopolskim zasięgu. Jesteśmy blisko spraw ważnych dla młodego pokolenia – naszych spraw.