Już po raz siódmy internauci z całego kraju za pośrednictwem największego portalu o literaturze oddali swoje głosy w konkursie na książkę roku. W tej edycji oddano sto pięćdziesiąt pięć tysięcy osiemset osiemdziesiąt dwa głosy. To wyjątkowo mało – w poprzednich dwóch edycjach odnotowano po ponad dwieście tysięcy głosów. Po raz pierwszy oddano głosy w kategorii Komiks. Przedstawiamy wyniki i omawiamy pierwsze trzy pozycje z każdej kategorii.
LITERATURA PIĘKNA
W kategorii literatura piękna bezsprzecznie, z aż 3286 głosami, zwyciężyła powieść „Święto Ognia” Jakuba Małeckiego. To pierwsza tego typu nagroda pisarza nagrodzonego „Śląkfą” i nominowanego do nagrody im. Janusza Zajdla. Ta trudna historia pokonywania barier i konfrontowania się z życiem została oceniona przez czytelników na 7.9/10. Prawdopodobnie jeszcze nie raz usłyszymy o „Święcie Ognia” – prawa do ekranizacji, chwilę po publikacji, wykupiła wytwórnia odpowiedzialna za nagrodzoną Oscarem „Idę” czy równie nominowaną do tej nagrody „Zimną Wojnę”.
Książka ta pokonała o blisko półtora tysiąca głosów „Informację zwrotną” Jakuba Żulczyka, znanego przede wszystkim z głośnej powieści „Ślepnąc od świateł”, zekranizowanej przez HBO i robiącej europejską karierę. Jest to powieść stricte o osobistych przeżyciach autora – o pokonaniu nałogu alkoholowego. Jednak w postaci głównego bohatera, Marcinie Kani, nie uplastycznia się jedynie sam autor, ale również setki tysięcy alkoholików czy niezadowolonych z życia Polaków chcących swoim działaniem odmienić smutne poczucie „niższości” i „słabości”. Według krytyków jest to najdojrzalsza z książek Żulczyka, z której można odczytać nawiązania do takich białych kruków literatury „pokonywania alkoholizmu” jak „Pod wulkanem” Malcolma Lawry’ego czy „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” Aleksandry Zbroi.
Na trzecim miejscu uplasowała się Bernardine Evaristo, laureatka nagrody Bookera, z powieścią „Dziewczyna, kobieta, inna”. Jest to opowieść dwunastu kobiet o pokonywaniu uprzedzeń, obrazująca kluczowy dla świata głos kobiet. O dziwo, dopiero na czwartym miejscu znalazła się powieść angielskiego noblisty o japońskim pochodzeniu, Kazuo Ishiguro, czyli „Klara i słońce”, wysoko oceniona przez krytyków.
POWIEŚĆ HISTORYCZNA
W tej kategorii różnica między dwoma pierwszymi miejscami jest już znacznie mniejsza. Z liczbą 1955 głosów zwyciężyła powieść „Gdzie poniesie wiatr” autorstwa Kristin Hannah. Jest to niebywale prawdziwy i przejmujący obraz roku 1934, który widziany okiem mieszkanki Teksasu przeraża opisami suszy, głodu, bezrobocia i codziennej tułaczki setek tysięcy ludzi. Przed główną bohaterką pojawia się pytanie, czy pozostać, dbając o swoją ziemię i utrzymać lokalną tożsamość, czy porzucić ją i udać się do Kalifornii szukając lepszego życia. Powieść została oceniona na 7,5/10.
Zaraz za nią, z 1493 głosami, znalazła się Ałbena Grabowska z „Rzeki płyną, jak chcą”. Powieść ta przenosi nad do ostatnich spokojnych dni roku 1914, który przykrył się mgłą pierwszej wojny światowej. Prezentuje ona losy trzech sióstr, których losy zostały poplątane przez nagły światowy konflikt. Ojciec został wysłany na front, zaś dworek zaczął podupadać. Dalsze poczynania sióstr mają zadecydować o przyszłości ich rodu i sytuacji okolicy. Prócz tego w rodzinie pojawia się niespodziewana tajemnica, którą nie sposób rozwiązać.
Na trzecim miejscu znalazła się również historia tytułowych „Trzech sióstr”, tym razem jednak autorka, Heather Morris, akcję swej powieści umieszcza w obozie koncentracyjnym wprost w centrum drugiej wojny światowej. Jest to kontynuacja równie słynnej książki „Tatuażysta z Auschwitz” Rozrzucone po Europie Cibi, Magda i Livi, siostry złączone nierozerwalną więzią miłości i nadziei, spotykają się ponownie w obozie zagłady, by zmierzyć się z horrorem okupacji i powojennych lat komunistycznej represji.
KRYMINAŁ, SENSACJA/THRILLER
Najlepszą książką kryminalną według czytelników została „Zaraza” Przemysława Piotrowskiego (2624 głosów). Wyjątkowo wysoko oceniona (aż 8,0/10), czwarta część serii z komisarzem Igorem Brudnym opisuje jego losy po ucieczce od psychopatycznego mordercy i budowie nowego życia w Zielonej Górze u boku policjantki Julii Zawadzkiej. Na miasto nadchodzi kolejna fala zbrodni, z czym Brudny musi się zmierzyć z jeszcze jednym problemem – kimś, kto niespodziewanie potrzebuje jego pomocy. „Zaraza” to trzecia powieść przedstawiciela wydawnictwa „Czarna Owca” w tym produktywnym dla niego roku.
Na drugim miejscu, z łączną liczbą 2279 głosów, znalazła się „Terapeutka” Bernadette Anne Paris. Przeciwnie do zwycięskiej powieści, autorka tego psychologicznego thrillera świat przedstawiony umieszcza na zamkniętym osiedlu, gdzie od lat mieszkańcy skrywają multum sekretów wychodzących co rusz na jaw i niepokojących kolejnych lokatorów. Mieszkanie Alice i Leo stanowi źródło przerażających zjawisk po swojej poprzedniej lokatorce – terapeutce Ninie.
Trzecie miejsce przypadło Wojciechowi Chmielarzowi, zwycięzcy tej kategorii w 2018 roku za powieść „Żmijowisko”. W 2021 zaszczycił nas zaś „Wilkołakiem”, niezwykle wielowątkową prezentacją kolei losu prywatnego detektywa Dawida Wolskiego nie mogącego pogodzić się ze śmiercią ojca, który to uwolnił mordercę jego ukochanej. Od momentu pogrzebu, ujrzawszy widmo swojej żywej oblubienicy, nie jest w stanie normalnie funkcjonować i stawia swój świat na głowie, by odkryć prawdę – czy jego ukochana została zamordowana, czy może jednak ujrzał ją wtedy żywą?
LITERATURA OBYCZAJOWA, ROMANS
Czytelnicy do końca spierali się, która książka w kategorii literatura obyczajowa/romans ma zwyciężyć. Finalnie pojedynek, o 140 głosów, wygrała ostatnia część „Siedem sióstr” autorstwa Lucindy Riley, „Zaginiona siostra”. Książka stanowi opis dopełnienia spotkania rozrzuconych po różnych kontynentach sióstr, z której każda po śmierci ojca otrzymała list ze wskazówkami, gdzie mają się udać. Spotkanie ma jednak jeszcze jeden cel – odnalezienie i poznanie prawdy o zaginionej, siódmej siostrze. Powieść została oceniona na 7,5/10.
Pojedynek został przegrany przez zwyciężczynię w kategorii powieść historyczna, Kristin Hannah. Jej kolejna powieść, o tajemniczym, oryginalnym tytule „Firefly Lane”, zawiera w sobie historię długoletniej przyjaźni Kate i Tully, które podzieliła zdrada i presja społeczeństwa. Powieść została nagrodzona tytułem bestsellera magazynu New York Times, ponadto zekranizowana i dostępna w formie serialu na platformie Netflix.
Na ostatnim miejscu podium znalazły się wysoko oceniane przez czytelników „Nagie serca” Colleen Hoover, czyli opis wewnętrznej walki Beyi, która po śmierci matki musi zamieszkać z zupełnie sobie obcym ojcem. W jej życiu pojawia się nagle tajemniczy sąsiad, Samson, który bezpowrotnie ogarnia jej serce, choć na pozór stanowią dwa różne światy.
LITERATURA FAKTU, PUBLICYSTYKA
W tym roku, tę, jakże trudną kategorię zdominowała problematyka związana z Polską. Na pierwszym miejscu, z łączną liczbą 2115 głosów znalazła się książka Beaty Sabały – Zielińskiej o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym o podtytule „Nie każdy wróci”. W drugiej części relacji ratowników z setek zapierających dech w piersiach historii autorka skupia się przede wszystkim na głosie rodzin ratowników, na codziennym lęku, że ich bliscy nie wrócą do domu, a ich ciała nigdy nie zostaną odnalezione. Prócz tego ważny wątek stanowi jednoczesna miłość i nienawiść do dumy Polskich gór; Tatr, które to rok w rok zabierają ze sobą dziesiątki ludzkich istnień.
Drugie miejsce zostało opanowane przez równie ciężki temat – Kościół w Polsce. Autorzy, Artur Nowak i Stanisław Obirek, w publikacji pod tytułem „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele”, zawarli pogłębioną analizę polskiego episkopatu poprzez pryzmat dziesiątek lat oskarżeń o pedofilię, rozrzutność, rozpustę, malwersację i wykluczenie kobiet ze wspólnoty. Autorzy nie zabierają tu żadnej ze stron konfliktu – starają się zaś zrozumieć problemy i pogodzić dwa odmienne światopoglądy skłóconego, polskiego narodu.
Na trzecim miejscu Jacek Hołub ze swoim reportażem „Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach” odkrywa zakurzony koc zaniedbań i skrywanych dramatów. Do napisania tego reportażu zmusił go raport MRPiPS, z którego wynika, że aż 30%, czyli około 9 milionów Polaków doświadczyło w swoim życiu różnego rodzaju przemocy domowej. Sam autor opisuje swój reportaż słowami: „Mężczyźni katują żony i dzieci. Bici synowie dorastają i znęcają się nad swoimi partnerkami i dziećmi. Krzywdzone dziewczynki wpadają w szpony toksycznych mężów. Dorosłe dzieci dręczą zniedołężniałych rodziców. Silniejsi terroryzują słabszych, zdrowi niepełnosprawnych, ci, którzy mają władzę, kontrolują i ranią swoich podopiecznych. Przez nasze domy płynie rzeka agresji, bólu, cierpienia i nienawiści. Napisałem tę książkę, by pokazać, co kryje się pod spodem – jak wygląda prawdziwe oblicze przemocy domowej”.
AUTOBIOGRAFIA, BIOGRAFIA, WSPOMNIENIA
Tu również walka toczyła się do ostatnich dni plebiscytu. Na pierwszym miejscu znalazła się „Ostatnia więźniarka Auschwitz” Niny Majewskiej-Brown z 2026 głosami, niebywała historia kobiety, która po 75 latach od końca wojny paradoksalnie dalej jest „więźniarką” obozów w Majdanku, Ravensbruck czy Auschwitz.
Jeden stopień niżej znalazła się książka niezwykle słynnego lektora brytyjskich filmów przyrodniczych, Davida Attenborougha, składająca się z historii życia najstarszego pisarza tegorocznego konkursu, bo już dziewięćdziesięcio czteroletniego przyrodnika. Opisuje on w swoim unikalnym stylu tytułowe „Życie na naszej planecie”.
Na trzecim ponownie powrót do II wojny światowej. „Dzieci Getta. Ostatni świadkowie zagłady” autorstwa Magdy Łucyan to historie ludzi, którzy w bardzo młodym wieku znaleźli się na przepaści życia, na których zapadł wyrok śmierci za judaistyczne pochodzenie. Wspomnienia ocalałych z Holocaustu przeplatane są smutnymi opisami okupowanej i codziennie niszczonej Warszawy.
FANTASY
Zwycięstwo w tej kategorii przypadło „Bibliotece o północy” (1877 głosów), futurystycznej wizji biblioteki na końcu Wszechświata, w której znajduje się niezliczona ilość książek zawierających losy innych rzeczywistości. Każdy najmniejszy wybór stanowi oddzielną książkę. I to właśnie jest morałem powieści Matta Haiga – jak dokonane przez nas wybory wpływają na dobrze lub źle przeżyte życie. Główna bohaterka, Nora Seed, otrzymuje możliwość zamiany życia, z którego jest niezadowolona na inne – Nora musi zdecydować, co tak naprawdę składa się na cudowne, satysfakcjonujące życie. I musi znaleźć w sobie odpowiedź na najważniejsze pytanie: co sprawia, że warto żyć?
Marcin Mortka i jego „Nie ma nic złego” zajął drugie miejsce. Jest to dość lekka w odbiorze powieść umieszczona w średniowiecznych realiach. Główny bohater, ekscentryczny Edward zwany Kociołkiem, dostaje na pozór niewykonalne zadanie, które wykonać musi ze swoją równie niesubordynowaną drużyną. Całość fabuły obfituje w humor, nawiązania do polskiej kultury nowoczesnej i niespodziewane zwroty akcji.
Na trzecim znalazła się opasła pierwsza część cyklu „Pustynny książę” Petera Bretta opowiadająca historię nowego świata, na który czyha zagłada nieustannej Nocy. Świat spowity jest grzechami poprzednich pokoleń, za które przychodzi zapłacić potomkom żołnierzy wojen z demonami. Młodzi ludzie zostają postawieni przed wyzwaniem odzyskania roli sterujących światem, a nie pozostania cichymi obserwatorami jego upadku.
SCIENCE FICTION
Zwycięstwo w tej kategorii przypadło najstarszej powieści w tegorocznym plebiscycie, która stała się de facto kultowa, będąc jednocześnie pierwowzorem do wielu równie wielkich dzieł. Mowa o „Battle Royale” Koushuna Takamiego z 1999 roku, która zdobyła 2048 głosów. Powieść opowiada o grupie nastolatków, która, by przetrwać, zaczyna krwawe zawody na śmierć i życie. Porwani przez rząd i umieszczeni na bezludnej wyspie muszą przemyśleć swój światopogląd i rozpocząć wszystko od nowa, a nową walutą staje się ciepła krew. Powieść stanowi przekonującą i poruszającą alegorię młodości i wszystkich kolorytów życia w świecie napędzanym korporacyjnym wyścigiem szczurów. Na podstawie powieści powstały niezliczone gry, mangi, filmy i seriale – jej założenia stały się podwalinami pod tak słynne produkcje, jak m.in. „Igrzyska Śmierci” czy „Squid Game”.
Na drugim miejscu znalazł się autor bestsellerowego cyklu „Metro”, Dmitry Glukhovsky z powieścią „Outpost”. Choć średnia ocen powieści nie jest najwyższa (6.7/10), została uznana za drugą powieść science fiction w 2021 roku. Jej treść, w obliczu ostatnich wydarzeń wojennych na Ukrainie, staje się coraz bardziej realna. Głuchowski opisuje świat upadłej Europy a w szczególności Rosji, zrównanej z ziemią rakietami i bronią chemiczną. Za Wołgą znajduje się inny świat, pilnie strzeżony przez placówki wojskowe, nieznany z innej części świata, w której czyha nieznana siła, przed którą każdy drży.
Trzecie miejsce przenosi nas z powierzchni Ziemi do Kosmosu. Andy Weir w powieści „Projekt Hail Mary” opisuje los samotnego astronauty, który budząc się po długoletniej śpiączce oddalony miliony kilometrów od swojego domu, otrzymuje misję nie do wykonania – musi uratować Ziemię przed katastrofą. Tylko od niego zależy istnienie ośmiu miliardów ludzi, świata zwierząt, roślin i cała historia świata. Musi pokonać amnezję i dowiedzieć się, jak rozwiązać problem przy pomocy niewielu możliwości ze swojego statku kosmicznego. Autor „Marsjanina” po raz kolejny brawurowo opisuje świat kosmosu i przybliża w prostszych słowach skomplikowaną, naukową terminologię.
HORROR
W kategorii horroru mistrz jest tylko jeden. Po raz czwarty laureatem tej nagrody jest żywa legenda literatury, Stephen King, z powieścią „Później”, otrzymując 2450 głosów i wyprzedzając znacznie resztę stawki. Młody bohater, Jamie, może zobaczyć to, czego nikt inny nie jest w stanie ujrzeć i poznać sekrety, których nikt inny nie zna. Wkrótce będzie musiał pomagać nowojorskiej policji w śledztwie – groźny morderca grozi uderzeniem zza grobu.
„Wróć przed mrokiem” Riley Sager, druga powieść kategorii, opowiada długą historię Maggie Holt, która po latach rodzinnych dramatów powraca do wiktoriańskiej rezydencji Baneberry Hall w lasach Vermount. Jest zdeterminowana, aby wyremontować i sprzedać posiadłość. Ma również nadzieję, że uda się jej odkryć prawdę o tym, co stało się 25 lat temu, kiedy to jej rodzice uciekli z rezydencji, do dziś nie wyjawiając prawdy, co było tego powodem. Gdy tylko przekracza próg domu, demony zaczynają się budzić.
Trzecie miejsce zajęła powieść „Wyborny trup” Agustiny Bazterricy. Wypełniona ciężkimi, aczkolwiek niebywale trafnymi opisami dystopia świata, w którym z powodu tajemniczego wirusa wymordowano wszystkie zwierzęta, ludzi gromadzi się na pożywienie, a społeczeństwo podzielono na tych, którzy jedzą i tych, którzy są zjadani, zebrała masę innych, cennych nagród. Marcos, trudzący się normalnym w tym świecie zawodem uboju ludzi na przetwórstwo, stara się pogodzić z demencją ojca, porzuceniem przez żonę i znienawidzoną pracą. Pewnego dnia w życiu Marcosa pojawia się przesyłka zawierająca mięso kobiety najwyższej jakości. Mimo zakazu, z dnia na dzień zaczyna traktować ją jako żywego człowieka, a mięso zaczyna nawiedzać go za dnia i w nocy, torturując w każdym momencie życia. Powieść, mimo swojego absurdalnego wydźwięku, stanowi niesamowicie trafną alegorię upadającego świata komercjalizacji i krzyczy do czytelników, by ludzkość w końcu opamiętała się przed bezmyślnością.
LITERATURA MŁODZIEŻOWA
Jeżeli chodzi o literaturę młodzieżową, zwycięstwo przypadło powieści „Almond” Koreanki Sohn Won-Pyung z ilością 1969 głosów. Książka opowiada trudne losy chłopca o imieniu Yunjae, który urodził się z aleksytymią – niezdolnością do odczuwania. Nie ma przyjaciół: zadbały o to dwa neurony w kształcie migdałów umiejscowione głęboko w mózgu. Jego nadopiekuńcza matka i babcia dbają o chłopca ze wszystkich sił. Ich dom jest pełen samoprzylepnych karteczek ze wskazówkami, kiedy należy się uśmiechać, kiedy powiedzieć „dziękuję”, a kiedy się ukłonić. Chłopiec przeżywa dramaty wewnętrzne, rodzinne oraz szkolne, ani przez chwilę nie czując się „normalnym nastolatkiem”. Yunjae przejdzie ciężką drogę życia i swoim działaniem udowodni, że jest kimś więcej niż nastolatkiem – jest lokalnym bohaterem. Powieść stanowi wybitną historię o dorastaniu pośród rozmaitych trudności.
Drugie miejsce przypadło Julii Biel i jej kontynuacji poznańskiej sagi o Weronice i Aleksie. Powieść „To nie jest, do diabła, love story. Skin Deep” opowiada dalsze losy ich trudnej relacji i o tym, czy można ot tak zatuszować przeszłość. W książce powracają także postacie Elli i Jonasza.
Na trzecim Kacen Callender w książce „Felix Ever After. Na zawsze Felix” przenosi czytelników do wnętrza tytułowego Felixa Love, który po wewnętrznej przemianie stara się zrozumieć, czym jest miłość i czy dla niego jest jeszcze miejsce w dzisiejszym świecie. Według krytyków to szczera i wielowarstwowa opowieść o tożsamości, zakochiwaniu się i odnajdywaniu miłości, na którą wszyscy zasługujemy.
FANTASTYKA MŁODZIEŻOWA
O deklasacji konkurencji można mówić także w przypadku fantastyki młodzieżowej. Powieść „Niewidzialne życie Addie LaRue” zwyciężyła z 3265 głosów, wyprzedzając drugą książkę o aż 1083 głosy. Victoria Schwab wykreowała postać Adeline, która uciekła sprzed ołtarza i zawarła pakt z diabłem. Wisi nad nią widmo wiecznej samotności. Każdego roku, w dniu jej urodzin, tajemniczy Luc przychodzi z wizytą i pyta, czy Addie jest już gotowa, by oddać mu swą duszę. Ich mroczna i ekscytująca gra będzie trwać przez wieki. Minie aż trzysta lat, zanim Addie odwiedzi ukrytą w Nowym Jorku księgarnię i pozna kogoś, kto zapamięta jej imię – i nagle wszystko znów zmieni się na zawsze.
Na drugim miejscu znalazła się młoda pisarka, Rebeca Kuang, nominowana do m.in. Nebuli czy Locusa. Jej opasła, bo aż ośmiuset stronicowa powieść „Płonący bóg” opisuje losy Riny, która odmówiwszy Cesarzowej poprowadzenia jej wojsk, musi stawić czoło znacznie ważniejszej walce – tym razem stawką jest cały znany Rin świat. Ten ludzki i ten boski, z czego pozostali nie zdają sobie pojęcia.
Sarah Maas i jej pierwsza część serii „Dwór srebrnych płomieni” dopełniają podium. Nesta, odkąd zmuszono ją do wejścia do tajemniczego „Kotła” wbrew swojej woli, walczy o znalezienie własnego miejsca dla siebie w zabójczym i niebezpiecznym świecie. Co gorsza, wojna i wszystko, co w niej straciła, wypaliły w jej duszy niezatarte piętno. Jedyną osobą, która rozpala ją bardziej niż ktokolwiek inny, jest Kasjan, tajemniczy i twardy wojownik na Dworze Nocy Rhysanda i Feyry. Między Nestą a Kasjanem płonie prawdziwy ogień. Czy zdołają w imię miłości pokonać wszystkie przeciwności?
LITERATURA DZIECIĘCA
Na pierwszym miejscu, z ilością 1995 głosów, uplasowała się Sara Pennypacker i druga część przygód lisa Paxa. W „Drodze do domu” Peter stara się odnaleźć drogę do swojego ukochanego przyjaciela, który musi ratować swoje troje szczeniąt i pogodzić z życiową partnerką. Peter ponadto, po staniu się sierotą, pragnie dołączyć do Wodnych Wojowników – organizacji zrzeszającej młodych wolontariuszy wędrujących po zniszczonych wojną terenach i uzdatniających skażone wody, aby ludzie i zwierzęta mogli znów żyć bezpiecznie. Obaj wyruszają w drogę pełną niebezpieczeństw, by wzajemnie uzdrowić się miłością.
„Tajemnica domu w Bielinach” Katarzyny Bereniki Miszczuk kreuje świat na wpół wizją dziecka a na w pół wizją dorosłego. Życie rodzeństwa Lipowskich – Bogusi, Leszka, Tosi i Dąbrówki zostaje nagle zachwiane. Muszą zostawić rodzinną Warszawę i przeprowadzić się do Bielin. Rodzice wywrócili ich życie do góry nogami, kiedy podjęli decyzję o rozwodzie. Zmianom nie ma końca, bo zamieszkują w wielkim domu ciotki Mirki, schorowanej staruszki, która z każdym dniem traci coraz bardziej kontakt z rzeczywistością przez Alzheimera. Jest to odważna próba wytłumaczenia dzieciom nieuchronności ludzkiego życia i pogodzenia ich z nieuniknionymi przemianami ludzkimi.
Trzecie miejsce przypadło książce, której autorka jest sławniejsza niż wszyscy pozostali autorzy, jedynie ustępując miejsca Stephenowi Kingowi. J.K. Rowling, bo to o niej mowa, autorka kultowego „Harrego Pottera”, tym razem w książeczce „Gwiazdkowy Prosiaczek” przenosi najmłodszych czytelników do świata Jacka i przytulanka – prosiaczek udają się razem w magiczną podróż, aby odnaleźć to, co utracone, i ocalić najlepszego przyjaciela, jakiego Jack kiedykolwiek miał.
KOMIKS
Wśród komiksów także nie było wątpliwości. Na długo przed ogłoszeniem wyników zarówno krytycy, jak i czytelnicy byli pewni, że zwycięży „Heartstopper” autorstwa Alice Oseman. Komiks prezentuje trudną miłość Charliego i Nicka, którzy mimo wszelkich przeciwności nie poddają się i razem stawiają czoła światu. Netflix jest już w trakcie przygotowywania serialu na podstawie tego bestsellerowego komiksu. Hearthstopper zdobył 2339 głosów, a sama kategoria została nagrodzona po raz pierwszy w historii plebiscytu. Gazeta Kongresy objęła I i II tom serii patronatem medialnym.
Na drugim miejscu Amad Mir i Bartosz Sztybor, którzy stworzyli „Wiedźmin. Zatarte wspomnienia”, alternatywną wersję zdarzeń bohatera stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego. Geralt dostaje zlecenie od burmistrza na wytępienie mglaków gnębionych miastowe dzieci. Za prostym zleceniem ukrywa się znacznie poważniejsza sprawa.
Trzecie miejsce zajęli autorzy powieści graficznej „Diuna” na podstawie prozy Franka Herberta. Wśród nich znalazł się syn samego autora cyklu, toteż możemy mówić o kontynuowaniu dokonań ojca. W powieści przedstawiona jest planeta, jej przemiany oraz monstra. Autorzy zgłębiają złożone, wielowarstwowe interakcje polityki, religii, ekologii, technologii i ludzkich emocji, podczas gdy siły Imperium walczą ze sobą o kontrolę nad Arrakis.
DEBIUT
Ostatnią kategorią, w której głosy oddali czytelnicy, jest debiut. Tutaj wygrana przypadła Barbarze Wysoczańskiej, której obyczajowa powieść wojenna „Narzeczona nazisty”, opowiadająca losy Hanny Wolińskiej, studentki germanistyki, której ukochany, Johann, został członkiem partii nazistowskiej, a cały jej świat ulega przewartościowaniu Młoda kobieta wchodzi na arystokratyczne salony jako narzeczona hrabiego i poznaje najwyższych rangą przywódców nazistowskich Niemiec. Równocześnie zostaje zwerbowana przez polskie władze do przekazywania tajnych planów Hitlera dotyczących Polski i Europy. Z czasem oboje zostają zmuszeni stoczyć moralną walkę o miłość, stojąc po obu stronach barykady. Na powieść oddano 2260 głosów.
Drugie miejsce przypadło Kamili Szczubełek, której pierwsza część cyklu „Demony Wellesa”, czyli „Droga do Wyraju” opowiada o poczynaniach wąpierza Elgana i starciu z demonami, a także niebywałej podróży przez cały wykreowany przez autorkę świat w poszukiwaniu lasu Czarnoboga, który jako jedyny może zatrzymać gniew bogów.
Ostatnie miejsce trójki przypadło Rafałowi Hetmanowi, który w relacji o podlubelskim żydowskim miasteczku o tytule „Izbica, Izbica” opowiedział losy jego upadku spowodowanego przez poszukiwaczy cmentarnego złota, zniszczeniu zabytkowych budynków i ocalałej resztce ludności, która nie chce mieć nic wspólnego z dawną historią miasteczka. Autor opisuje losy małej, sennej Izbicy, lecz zapiski jej przeszłości stają się uniwersalną opowieścią o polskiej historii. Pisze również o pułapkach ludzkiej pamięci i konsekwencjach milczenia, bo to właśnie przemilczane historie mówią o nas najwięcej.
BESTSELLER
W tej kategorii nie oddano głosów, a jedynie podsumowano ilość sprzedanych egzemplarzy. Najwięcej foliałów sprzedała Natalia de Barbaro, a jej „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” została sprzedana w ilości ponad miliona egzemplarzy. Zawiera ona w sobie psychologiczny przewodnik kobiecości, odnajdywania siebie i pokonywania wewnętrznych przeszkód ku stawaniu się lepszym człowiekiem, a także odnajdywaniu codziennej radości życia i nie przejmowaniu się trudami.
Drugie i trzecie miejsce przypadło autorce książek dla dzieci, Marcie Galewskiej – Kustrze i jej cyklowi o Puciu, który uczy się od najmłodszych lat czynności życiowych, takich jak jedzenie, picie, chodzenie czy załatwianie potrzeb fizjologicznych. Tak wysokie miejsce tego typu książek wynika z wysokiego zapotrzebowania na literaturę dla najmłodszych z czego, mimo tematyki książeczek, powinniśmy się niebywale cieszyć. Ilustracje do całego cyklu stworzyła Joanna Kłos.
O autorze
Student administracji na UKSW, pisarz-amator, zapalony fan literatury, wiedzy ogólnej i ciężkiej muzyki. Z przekonań lesefer i domator.