Akademia Młodzieżowych Radnych, czyli sztandarowa inicjatywa Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych zawitała do kolejnej wojewódzkiej stolicy – Poznania. Podczas kolejnej z cyklu konferencji, 17 listopada Patryk Golba-Zawadki, Jadwiga Mizerska (PROM) oraz przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Poznania Tomasz Poprawski przeprowadzili warsztaty oraz panele dyskusyjne związane z partycypacją młodzieżowych rad w życiu społecznym, a także zgłębili ideę aktywizacji młodzieży.
Dzięki uprzejmości Marszałkini Pauliny Stochniałek event zagościł w murach najważniejszego budynku jednostki samorządu terytorialnego w Wielkopolsce – sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Patronatem wydarzenia został również Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Idea wydarzenia
Okazję do podjęcia wspólnego dialogu, rozmów partnerskich pomiędzy przedstawicielami organów doradczych oraz networkingu mieli młodzieżowi radni z każdego zakątka Krainy Rogala Świętomarcińskiego. Z inicjatywy organizacji zrzeszających prawie pół miliona młodych całe wydarzenie podzielono na dwa bloki tematyczne. W pierwszym z nich przedstawiciele organów doradczych wzajemnie dzielili się zakończonymi inicjatywami, przeżyciami oraz pomysłami i planami realizowanymi w bieżących kadencjach. W drugim zaś skupiono się na rozwoju idei zrzeszania młodzieży w rzeczonych radach. Dyskutowano przede wszystkim o coraz szerszej sprawczości takowych organów oraz kierunku, w jakim powinny zmierzać młodzieżowe rady.
Co robią młodzieżowe rady?
Nazwa tego śródtytułu nie jest przypadkowa, gdyż chyba najlepiej oddaje blisko godzinny blok prezentacji oraz krótkich wystąpień uczestników. Podczas przemówień prelegenci z całej Wielkopolski mieli okazję do krótkiej autoprezentacji. Każdy z mówców stanął przed niemałym wyzwaniem przedstawienia rady w jak najlepszym świetle, opowiedzenia o budowanym zespole oraz podejmowanych działaniach i współpracy z lokalnymi decydentami.
Przepełnione ciekawymi pomysłami wystąpienia były ogniwem do podejmowanych później dyskusji. W ich wyniku doszło do wyartykułowania konkretnych postulatów oraz utworzenia wstępnych, niejako roboczych, deklaracji. Aspirujący decydenci wspólnie zaproponowali m.in. utworzenie ogólnowojewódzkiego turnieju e-sportowego, który dawałby szansę każdemu zespołowi, bądź jednostkom, integracji z rówieśnikami z sąsiednich miast. Nagrody? Atrakcyjne gadżety, a nawet odwiedzin murów organów władzy samorządowej.
Jednym z najsilniej przebijających się pomysłów była jak najszersza współpraca i integracja młodych Wielkopolan – celem bilateralnego zacieśniania współpracy. Wymieniano zarówno plany wzajemnych hospitacji, jak i współpracy w podejmowaniu sprecyzowanych inicjatyw. Najczęściej pojawiało się m.in. współorganizowanie Dnia Seniora, czy sąsiedzkiego sprzątania terenów zielonych. Wiele pomysłów już realizowanych przez pojedyncze organy zyskały poklask i ogromne uznanie, a ich autorzy zaproszeni do współpracy. Co za tym idzie rozpowszechniania idei na ościenne gminy, powiaty i miasta.
Forum młodzieżowych rad
Druga część imprezy przebiegała w o wiele „luźniejszej”, nieformalnej atmosferze. A krótka przerwa kawowa z pewnością przyczyniła się do zacieśnienia relacji. Odczuwalne było nawiązywanie dialogów i przybranie przyjacielskiego charakteru więzi. Na początku warto też napomnieć, iż rozmowy drugiej części odbyły się w miejscu o wiele bardziej… inkluzywnym. Sesyjne ławy zastąpiono ułożonymi w okręgu krzesłami, a mikrofony donośnymi strunami głosowymi uczestników. Wprawdzie takowa sytuacja jeszcze mocniej zachęcała do podjęcia swobodnej, „kumpelskiej” rozmowy, absolutnie wyłączając możliwość przekazywania i odbierania głosu.
Jak jest i jak będzie? – Przyszłość rad
W tej części nie tyle co o projektach, dążono do rozwinięcia celowości i przyszłości młodzieżowych rad.
Czy i w jakim stopniu młodzi Wielkopolanie oraz młodzi Polacy zostaną dopuszczeni do głosu i stanowienia w granicach swoich małych ojczyzn? Czy radzie potrzebny jest specjalny opiekun? Jak rozmawiać i współpracować ze starszymi samorządowcami?
Te pytania wręcz dwoiły i troiły się w głowach dyskutantów, a co za tym idzie – również na sali. Padały zupełnie przeróżne, a przede wszystkim często sprzeczne ze sobą opinie, świadectwa i odczucia. Co więcej, nieustannie na fali merytorycznej debaty, dochodziło do pasjonujących wymian poglądów i oferowanych rozwiązań. W aspekcie rozwiązywania dylematów i problemów natury prawnej, trudno było wyobrazić sobie lepszego od Patryka Golby-Zawadzkiego moderatora dyskusji. Choć z pełnym przekonaniem przychodzi mi stwierdzić, iż dyskusja stała na naprawdę wysokim poziomie, zarówno merytorycznym, jak i retorycznym.
Dlaczego warto wziąć udział?
Akademia Młodzieżowych Radnych to przede wszystkim szansa do networkingu, poznania siebie nawzajem i okazja do dzielenia się autorskimi pomysłami. Skoro każdy „coś” daje, każdy może „coś” innego otrzymać. W omawianym wypadku niepowtarzalną garś pomysłów, gotowych schematów realizacji i sprawdzonych sposobów komunikacji z opiekunami. Gdyż ta ostatnia, znacząco może różnić się w poszczególnych radach na każdym szczeblu. Projekt wciąż trwa, a najbliższe konferencje odbędą się 21 listopada i 10 grudnia. Kolejno dla województw: Warmińsko-Mazurskiego oraz (połączonych) Łódzkiego i Mazowieckiego. Aktualności, procedurę zgłoszeń oraz fotorelacje dostępne są na facebookowej stronie Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych PROM.
Gazeta Kongresy i Fundacja Media Przyszłości są patronami medialnymi Akademii Młodzieżowych Radnych.
O autorze
Redaktor Prowadzący Gazety. W projekt zaangażowany od grudnia 2021 roku. Pisze o polityce, edukacji oraz organizacjach pozarządowych. Laureat programu „Liderzy Innowacji”. W wolnym czasie smakosz kawy, amator książek i miłośnik nauk społecznych.